Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. februára 2018

Divadlo Thália uvádza v premiére Kálmanovu operetu Fialka z MontmartruTlačová beseda divadla Thália k premiére operety Fialka z Montmartru. Na snímke zľava herci Máté Madarász, Péter Nádasdi a Lilla Dégner. V Košiciach 19. februára 2018.Zdieľať
Tlačová beseda divadla Thália k premiére operety Fialka z Montmartru. Na snímke zľava herci Máté Madarász, Péter Nádasdi a Lilla Dégner. V Košiciach 19. februára 2018. Foto: TASR - František Iván
Košice 19. februára (TASR) – Divadlo Thália v Košiciach pripravilo pre divákov ako svoj nový titul klasickú operetu Imre Kálmána Fialka z Montmartru. Ako poradí tretiu premiéru v tejto sezóne ju prvýkrát uvedie vo štvrtok 22. februára.


Komorná opereta v dvoch častiach popisuje príbeh troch mladých talentovaných, ale chudobných umelcov v srdci Paríža a siroty Violetty, ktorej hrozí nebezpečenstvo, keď ju chce macocha predať obchodníkovi s dievčatami. Troch bohémov čaká veľká úloha zachrániť túto Fialku z Montmartru aj v prípade, ak sa tým budú musieť vzdať svojich najväčších snov. Zaujímavosťou je, že libreto pre túto operetu vzniklo podľa románu Henri Murgera Obrazy zo života bohémy, podľa ktorého vznikla aj slávna Pucciniho opera Bohéma.V úlohách troch mladých umelcov - maliara Raoula, hudobného skladateľa Florimonda a spisovateľa Henryho sa predstavia Máté Madarász, Péter Nádasdi a István Habodász. V úlohe Fialky z Montmartru diváci uvidia Lillu Dégner.

Nový titul je súčasťou témy v aktuálnej sezóne košického maďarského divadla, ktorou sú paralelné svety. V tomto prípade ide o zobrazenie sveta umenia, tvorby divadla a bohémov."Komorná opereta znamená pre Divadlo Thália jednu z tých najlepších možností, ako uviesť operetu, keďže nemáme spevácky a tanečný súbor ani orchester. Myslím si, že to bude úspešná premiéra a plánujeme hru predstaviť nielen košickým divákom, ale, samozrejme, v rámci našich zájazdov aj inde na Slovensku i v Maďarsku," povedal pre TASR riaditeľ Thálie József Czajlik.Réžiu mal na starosti hosťujúci srbsko-maďarský režisér László Sándor, choreografiu Ildikó Gynes a hudbu Richárd Látó. Vzhľadom na špecifikum operety a možnosti divadla bolo zvládnutie divadelných úloh v jednote so spevom a tancom pre činohercov veľkou výzvou, čo priznal herec Péter Nádasdi. "Naša pani choreografka je taká profíčka, ktorá tie pohyby režíruje po slovíčkach, takže je to aj na mozog veľmi zaťažujúce, aj fyzicky náročné. Ja som mal novoročný sľub, že začnem znovu behať a dám si polmaratón v októbri v Košiciach, ale nemusel som začať cvičiť, lebo hodina s ňou bola taká vyčerpávajúca, že sme schudli všetci kilo. Je to brutálna drina, ale sme za to vďační," skonštatoval s úsmevom. Mnohé veci pritom podľa neho môžu vyzerať z pohľadu diváka až jednoducho, ale je za tým veľmi náročná príprava.

Súčasťou predstavenia v maďarskom jazyku sú už tradične slovenské titulky a simultánny preklad do slúchadiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trenčiansky hrad čakajú počas nasledujúcich dvoch rokov zmeny
<< predchádzajúci článok
Slovenský Červený kríž hľadá záchrancov života

Divadlo Thália uvádza v premiére Kálmanovu operetu Fialka z Montmartru - diskusné fórum čitateľov