12. júla 2007

Do finále futbalového šampionátu Copa América ide aj Argentína

Po Brazílii postúpil do finále 42. ročníka juhoamerického futbalového šampionátu Copa América vo Venezuele aj druhý favorit - Argentína. V druhom semifinále si Argentínčania poradili s Mexikom ...

PUERTO ORDAZ 12. júla (WEBNOVINY) - Po Brazílii postúpil do finále 42. ročníka juhoamerického futbalového šampionátu Copa América vo Venezuele aj druhý favorit - Argentína. V druhom semifinále si Argentínčania poradili s Mexikom hladko 3:0 (1:0). Góly víťazov strieľali Gabriel Heinze, Lionel Messi a z pokutového kopu Juan Roman Riquelme. Finále odvekých rivalov je na programe v nedeľu 15. júla od 23.05 h v Maracaibe. Argentína a Brazília sa v 91-ročnej histórii juhoamerických šampionátov stretnú vo finále jubilejný desiatykrát. Dvojnásobní majstri sveta Argentínčania sú zatiaľ oveľa úspešnejší. S päťnásobným svetovým šampiónom Brazíliou prehrali v dueloch o juhoamerický titul len raz, pred troma rokmi po penaltovom rozstrele v Peru. Na titul, celkovo pätnásty v poradí, však čakajú od roku 1993. Brazília má zatiaľ na konte 7 víťazných trofejí.

Skóre herne kvalitného semifinálového stretnutia otvoril v závere prvého polčasu obranca Heinze, keď ľavačkou úspešne premenil center po priamom kope Teveza. Mexičania mohli vyrovnať v 55. min, ale pokus kanoniera Castilla zastavilo brvno. V čase tlaku zverencov trénera Huga Sáncheza prišiel druhý a navyše parádny úder "Albicelestes". Ich útočný klenot Lionel Messi spracoval prihrávku od Teveza, vytiahol si z bránky gólmana Oswalda Sáncheza a efektným lobom zvýšil na 2:0. Na konečných 3:0 pečatil o päť minút neskôr z jedenástky Riquelme. Pre tvorcu hru aktuálneho juhoamerického klubového šampióna Boca Juniors to bol už piaty úspešný zásah na turnaji. "Sme vo finále a súboj s Brazíliou je veľkou výzvou. Je to posledné ohnivko v reťazi, ktoré nám chýba k celkovému úspechu," uviedol tréner Argentíny Alfio Basile. Ku krásnemu gólu Messiho tréner uznanlivo poznamenal: "Len futbalový génius si môže dovoliť niečo také. Messi kráča v stopách Maradonu, ale jeho kariéra sa ešte len začína. "

Mexický tréner Hugo Sánchez oslavoval 49. narodeniny a hoci bol smutný, jeho zverenci ho hrou nesklamali. Hoci výsledok hovorí jednoznačne v prospech súpera. "Robili sme, čo sme mohli, ale súper bol príliš dobrý. Semifinále je však pre Mexiko potvrdením kvality tohto mužstva," podotkol bývalý skvelý kanonier Realu Madrid.

V prvom polčase jeho zverenci nastrelili dvakrát žrď a mali viac z hry. Gól Heinzeho ich však výrazne pribrzdil. "Dobre napádali a nenechali nás kombinovať. Po prestávke sme však strelili ďalšie dva góly, otvoril sa nám priestor s súper rezignoval mentálne," dodal argentínsky tréner Basile.

Na finálový súboj v podaní Brazílie a Argentíny sa teší aj venezuelský prezident Hugo Chávez. "Bude to očarujúce finále dvoch veľkých futbalových národov a nádherné vyvrcholenie nášho šampionátu. Pravá čerešnička na torte," komentoval Chávez.