Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. októbra 2009

Do SND sa vracia Verdiho Macbeth pod taktovkou Rakúšana HaideraDo ponuky Opery Slovenského národného divadla (SND) sa po čase vracia inscenácia opery Macbeth od Giuseppe Verdiho. Jej prvé dve predstavenia v tejto sezóne ozvláštnia dva debuty - za dirigentský pult ...Zdieľať
BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Do ponuky Opery Slovenského národného divadla (SND) sa po čase vracia inscenácia opery Macbeth od Giuseppe Verdiho. Jej prvé dve predstavenia v tejto sezóne ozvláštnia dva debuty - za dirigentský pult sa po prvý raz v Opere SND postaví renomovaný zahraničný dirigent - Rakúšan Friedrich Haider - a v titulnej postave sa prvýkrát predstaví popredný sólista súboru, barytonista Sergej Tolstov. Operu, ktorou Verdi zhudobnil libreto podľa Shakespearovej predlohy, uvedie národné divadlo 8. a 16. novembra v historickej budove SND. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa divadla Zuzana Golianová.


Rakúsky dirigent len nedávno slávil veľký úspech v rámci svojho debutu v newyorskej Metropolitan Opera, intenzívne spolupracuje s vynikajúcim severošpanielskym orchestrom Oviedo Filarmonia, je častým hosťom operných divadiel v Mníchove, vo Viedni, v Drážďanoch, na svojom konte má úspešné koncerty s elitnými európskymi orchestrálnymi telesami ako napríklad London Symphony, Göteborg Sinfoniker a Česká filharmónia.

Friedrich Haider, ktorý je v zahraničí žiadaným dirigentom, naštuduje pre Operu SND aj inscenáciu Mozartovej Čarovnej flauty, ktorá v réžii činoherného režiséra Svetozára Sprušanského bude mať premiéru na konci tohto roku 2. a 3. decembra v Sále opery a baletu novej budovy SND.

Sergej Tolstov je prvým dramatickým barytónom súboru Opery SND. V súčasnosti ho môžu návštevníci divadla vidieť v predstaveniach Verdiho Nabucca, Traviaty, Aidy, Pucciniho Bohémy či Musorgského Borisa Godunova. Spolu s ním sa v Macbethovi predstavia sólisti Peter Mikuláš, Louise Hudson, Michal Lehotský, Tomáš Juhás a Ondrej Šaling.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel významný raketový vedec Čchien Süe-sen
<< predchádzajúci článok
Video: Legenda Zion Train z Veľkej Británie vystúpila na Slovensku!