Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2009

Dodávky plynu do Európy blokuje UkrajinaMedzinárodní pozorovatelia v utorok potvrdili, že dodávky plynu do Európy blokuje Ukrajina. Tvrdí to ruský plynárenský koncern Gazprom. "Členovia medzinárodnej komisie pozorovateľov v Kyjeve podpísali ...Zdieľať
MOSKVA 13. januára (WEBNOVINY) - Medzinárodní pozorovatelia v utorok potvrdili, že dodávky plynu do Európy blokuje Ukrajina. Tvrdí to ruský plynárenský koncern Gazprom. "Členovia medzinárodnej komisie pozorovateľov v Kyjeve podpísali správu, ktorá svedčí o tom, že cez ukrajinské tranzitné plynovody nepumpujú ruský plyn," uvádza sa vo vyhlásení Gazpromu.


Ukrajina obvinenia zo strany Moskvy odmieta. Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková v telefonickom rozhovore s českým premiérom Mirkom Topolánkom v utorok vyhlásila, že Rusko púšťa na Ukrajinu a tým aj do Európy málo plynu. "Ukrajinská premiérka informovala Mirka Topolánka o istých technických problémoch - menovite o tom, že objem plynu prichádzajúceho z Ruskej federácie je príliš malý," oznámil Topolánkov úrad. Ukrajina je podľa Tymošenkovej "pripravená konať".

Rusko obviňuje Ukrajinu, že z plynu určeného pre Európu nezákonne odoberá pre seba, Ukrajina tvrdí, že na vine je tranzitný systém. "Mali by sme sa porozprávať s našimi ukrajinskými kolegami a zistiť, čo by sa dalo robiť. Možno je problém v ukrajinskom prepravnom systéme. Možno ukrajinský systém nie je technicky v stave zaistiť tranzit," vyhlásil v utorok ruský premiér Vladimir Putin.

Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller obvinil Ukrajinu, že problémy s tranzitným systémom si vymýšľa. "Ukrajina nijako nevysvetlila, prečo plyn neprúdi ďalej," povedal.

Rusko v utorok o 08.00 SEČ po šesťdňovej odstávke začalo znovu púšťať plyn na Ukrajinu, no z Ukrajiny ďalej do Európy takmer žiadny plyn neprúdil. Podľa ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz je ukrajinský tranzitný systém momentálne zaneprázdnený distribúciou plynu pre domácich odberateľov. V tom, že plyn neprúdi aj ďalej do Európy, nie je podľa Kyjeva žiadny úmysel.

Rusko už zareagovalo na údajné problémy na ukrajinskej strane opätovným vypnutím plynu.

Gazprom v utorok naznačil, že za súčasnou plynovou krízou môžu byť Spojené štáty, ktoré riadia konanie ukrajinských orgánov. "Vytvára to dojem, že všetky tieto udalosti na Ukrajine riadi úplne iná krajina," povedal zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev. Podľa tlačovej agentúry ITAR-TASS narážal na strategickú dohodu, ktorú USA a Ukrajina podpísali v decembri 2008.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SR je bez dodávok plynu z Ruska už siedmy deň (13. 1. 2009)
 Gazprom začal pumpovať plyn cez Ukrajinu, informoval Naftogaz (13. 1. 2009)
 Naftogaz potvrdil, že ruský plyn naozaj prúdi do Európy (13. 1. 2009)
 Kríza s plynom poukázala na zraniteľnosť Slovenska (13. 1. 2009)
 Ukrajina blokuje dodávky plynu do Európy, tvrdí Rusko (13. 1. 2009)
 Podľa EK pozorovateľov EÚ nepustili všade (13. 1. 2009)
 Barroso vyjadril v rozhovore s Putinom sklamanie (13. 1. 2009)
 Gazprom opäť stopol plyn pre Európu, informovala ORF (13. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Havlov stav je vážny, ale stabilizovaný
<< predchádzajúci článok
Berlusconi má porozumenie pre kroky Ruska