Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2009

Dodávky plynu neboli stále obnovené, obmedzenia trvajúDodávky zemného plynu z Ruskej federácie neboli stále obnovené. Ako informoval Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá stav núdze aj pre dnešný ...Zdieľať
BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie neboli stále obnovené. Ako informoval Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá stav núdze aj pre dnešný deň, 10. január 2009. Pre priemyselných odberateľov tak naďalej platí obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. "Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 megawattov za rok (nad 60 tis. metrov kubických za rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Pre vykurovanie platí základná vykurovacia krivka č. 1 bez obmedzenia odberu plynu," uviedol SPP v tlačovej správe v sobotu ráno. Plynári očakávajú, že obmedzujúci odberový stupeň bude pre veľkoodberateľov platiť aj v nedeľu 11. januára 2009. Dodávky plynu pre domácnosti, zdravotnícke zariadenia, školy a zabezpečenie nevyhnutných potrieb obyvateľstva pokračujú bez obmedzenia. Zásobovanie zemným plynom pre slovenské domácnosti a ostatných odberateľov je naďalej zabezpečené zo zdrojov v podzemných zásobníkov. “Okrem plynu, ktorý SPP čerpá z podzemných zásobníkov, poskytujú pre Slovensko od piatka pomocné dodávky zemného plynu v núdzovom stave zo svojich zásob aj akcionári SPP spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez,“ spresnil SPP.


Tím pozorovateľov, ktorého úlohou je monitorovať tok ruského plynu na Ukrajine, pricestoval v piatok do Kyjeva a začal prácu na centrálnom dispečingu firmy Ukrtransgas v ukrajinskom hlavnom meste. Informovala o tom Európska komisia (EK). "Znamená to, že sú splnené všetky podmienky na okamžité obnovenie dodávok z Ruska pre európskych zákazníkov, ako sa dohodli lídri Európskej únie, Ruska a Ukrajiny," uviedla EK v piatkovom vyhlásení. Tím pozorovateľov tvorí približne 20 ľudí vrátane odborníkov z veľkých plynárenských firiem a vysokopostavených predstaviteľov EÚ. Ruský energetický gigant Gazprom, ktorý má monopol na export zemného plynu, uviedol, že by mohol obnoviť dodávky plynu cez Ukrajinu do Európy v piatok, hneď ako pozorovatelia EÚ začnú monitorovať tok plynu. Podľa Gazpromu by mohlo dodávkam plynu trvať jeden deň, kým sa dostanú do Európy. EÚ však uviedla, že by to mohlo trvať dlhšie.

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko dokáže zásobovať odberateľov plynu ešte 15 dní (10. 1. 2009)
 Rusko a EÚ sa dohodli na monitorovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu (9. 1. 2009)
 Pre veľkoodberateľov stále platia regulačné opatrenia (9. 1. 2009)
 Český premiér cestuje na Ukrajinu kvôli plynu (9. 1. 2009)
 Firmy stále berú plynu viac, SPP hľadá alternatívne zdroje (9. 1. 2009)
 Česká republika poskytne Slovensku 4 mil. kubických metrov plynu (9. 1. 2009)
 SR by sa podľa Dzurindu mala zbaviť závislosti na Rusku (9. 1. 2009)
 Podľa ministra Římana sa dohoda v piatok neschváli: Plyn dnes pravdepodobne ešte nebude. (9. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Desiatky zranených pri protestoch v Alžíre proti operáciám v Gaze
<< predchádzajúci článok
Vstupenky na Obamovu inauguráciu vypredali za niekoľko sekúnd

Dodávky plynu neboli stále obnovené, obmedzenia trvajú - diskusné fórum čitateľov