Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. januára 2006

Dodávky ruského plynu do Európy stále obmedzenéDodávky ruského zemného plynu do Európy zostávajú už tretí deň kvôli extrémne chladnému počasiu obmedzené. Taliansko evidovalo vo štvrtok pokles dodávok z Ruska o 6,8 %. Maďarská ropná ...Zdieľať

MOSKVA 19. januára (WN/SITA, Reuters) - Dodávky ruského zemného plynu do Európy zostávajú už tretí deň kvôli extrémne chladnému počasiu obmedzené. Taliansko evidovalo vo štvrtok pokles dodávok z Ruska o 6,8 %. Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL uviedla, že import z Ruska zostal znížený o 20 % až 25 %.

Ruský plynárenský monopol Gazprom tento týždeň znížil dodávky plynu pre európskych zákazníkov, vrátane Talianska, Maďarska a niektorých balkánskych krajín o 10 % až 25 %. Teploty v Rusku totiž klesli na mínus 30 a niekde až na mínus 50 stupňov Celzia a Gazprom preto eviduje zvýšený dopyt domácich spotrebiteľov. Európa čelí zníženiu dodávok plynu z Ruska už druhýkrát v tomto roku, keď začiatkom januára klesli dodávky kvôli sporu Gazpromu a Ukrajine o výšku cien za plyn.

Ruská elektrárenská spoločnosť Unified Energy Systems vo štvrtok oznámila, že môže dočasne znížiť objem dodávok elektrickej energie do susedného Fínska o takmer 30 %. Ruské dodávky elektriny predstavujú asi 5 % až 10 % fínskej spotreby.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Gazprom straší aj Bulharov (7. 1. 2006)
 Strata ziskov z tranzitu plynu nehrozí (5. 1. 2006)
 Plyn nezdražie a vraj ho je dosť (4. 1. 2006)
 Plynu bude dosť, upokojujú plynári (3. 1. 2006)
 Elektrina, plyn, teplo a voda opäť drahšie! (2. 12. 2005)nasledujúci článok >>
Združenie spotrebiteľov rast cien nepredpokladá
<< predchádzajúci článok
Smer by v júli volila takmer polovica občanov

Dodávky ruského plynu do Európy stále obmedzené - diskusné fórum čitateľov