Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. novembra 2023

Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom sa chýli ku koncu, je stanovený termín pojednávaniaNa pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici má vo štvrtok 16. novembra pokračovať v poradí druhý súdny proces s ...Zdieľať
gettyimages 1403076965 scaled e1693222116181 676x459 11.11.2023 (SITA.sk) - Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici má vo štvrtok 16. novembra pokračovať v poradí druhý súdny proces s bývalým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom, v ktorom je súdený spolu s podnikateľom Petrom K., prezývaným „pán X".

Podplatenie Kováčika


Proces by sa pritom už mal chýliť k záveru. Na poslednom pojednávaní v októbri totiž sudca Michal Truban avizoval možný prednes záverečných rečí. Podľa obžaloby podnikateľ Peter K., ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur.

Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Uznanie viny


Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa, za čo mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané


Zdroj: SITA.sk - Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom sa chýli ku koncu, je stanovený termín pojednávania © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dopravná nehoda pri Humennom si vyžiadala jednu obeť, hasiči pomáhali aj trojici zakliesnených ľudí
<< predchádzajúci článok
Chorvátsky minister obrany Banožić je vážne zranený po autonehode, zrážke podľahol vodič druhého vozidla