Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. júla 2011

Dve maľby Nicolasa Poussina posprejoval vandalDve maľby francúzskeho umelca Nicolasa Poussina posprejoval v nedeľu popoludní 57-ročný muž červenou farbou. Pri ničení obrazov si ho všimol pracovník Národnej galérie v Londýne a privolal políciu. ...Zdieľať
nicolas poussin BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Dve maľby francúzskeho umelca Nicolasa Poussina posprejoval v nedeľu popoludní 57-ročný muž červenou farbou. Pri ničení obrazov si ho všimol pracovník Národnej galérie v Londýne a privolal políciu. Tá muža ihneď zatkla. "Vďaka okamžitej reakcii našich reštaurátorov sú diela poškodené len minimálne," povedali predstavitelia galérie. Olejomaľby L'adoration du veau d'or a L'Adoration des bergers, ktoré umelec vytvoril v rokoch 1633 až 1634, patria do ich stálej zbierky. V súčasnosti už obrazy visia opäť na svojich miestach.


Obraz L'adoration du veau d'or kúpila galéria v roku 1945 vďaka finančnej pomoci od najväčšej britskej dobročinnej organizácie zameranej na obstarávanie umeleckých diel pre národ The Art Fund. Maľba zobrazuje nahnevaného Mojžiša, ktorý sa práve vrátil z hory Sinaj a našiel Izraelitov tancovať a spievať pri postavenej modle, zlatom teľati. Druhý obraz s názvom L'adoration des bergers získala galéria v roku 1957, taktiež vďaka príspevku od The Art Fund. Zobrazuje klaňanie sa pastierov malému Ježišovi v maštali.

Nicolas Poussin je považovaný za najdôležitejšieho francúzskeho maliara 17. storočia. Narodil sa v roku 1594 v Normandii. Väčšiu časť života však strávil v Ríme. Špecializoval sa na historické maľby zobrazujúce scény z Biblie, antiky a mytológie. Maľoval aj krajinky, no neskôr sa vrátil k náboženským a alegorickým obrazom. Zomrel v roku 1665.

Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Filmári vybudovali v Prahe záhradu a vypustili tigra
<< predchádzajúci článok
Kevin Costner bude v novom Tarantinovom filme cvičiť otrokov

Dve maľby Nicolasa Poussina posprejoval vandal - diskusné fórum čitateľov