Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. júla 2019

Egypt vyzval aukčný dom Christie's, aby nedražil bustu TutanchamonaNa ilustračnej snímke posmrtná maska egyptského faraóna Tutanchamona.Zdieľať
Na ilustračnej snímke posmrtná maska egyptského faraóna Tutanchamona. Foto: TASR/Martin Baumann
Káhira 4. júla (TASR) - Egypt vyzval britský aukčný dom Christie's, aby zrušil dražbu 3000-ročnej busty starovekého faraóna Tutanchamona. Egyptské ministerstvo zahraničných vecí totiž tvrdí, že inkriminovaný artefakt bol pravdepodobne odcudzený v 70. rokoch 20. storočia z chrámu v Luxore.


Dražba 28 centimetrov vysokej busty sa má uskutočniť vo štvrtok v Londýne a predpokladá sa, že sa predá za viac než štyri milióny libier (4,5 milióna eur), informuje stanica BBC.

Christie's tvrdí, že Egypt v minulosti neprejavil o túto bustu záujem, a to i napriek tomu, že bola "verejne vystavená". Relikt skulptúry z hnedého kremenca pochádza zo súkromnej zbierky starovekého umenia, ktorú Christie's naposledy predal v roku 2016 za tri milióny libier (3,4 milióna eur).

Aukčný dom vo vyhlásení uviedol: "Tento artefakt nie je a nikdy nebol predmetom vyšetrovania." Christie's tvrdí, že by nikdy nedražil niečo, čo sa spája s legitímnymi nárokmi.

Christie's zároveň zverejnil chronológiu všetkých majiteľov busty za uplynulých 50 rokov. Podľa všeobecne akceptovaných poznatkov bola Tutanchamonova busta zakúpená v roku 1973 alebo 1974 od nemeckého aristokrata Wilhelma von Thurna. Aukčný dom ďalej vyhlásil, že existencia busty bola známa značný čas a dlhé roky bola prístupná širokej verejnosti.

Bývalý egyptský minister pre pamiatky Záhí Hawás podľa tlačovej agentúry AFP uviedol: "Domnievame sa, že busta sa dostala z Egypta po roku 1970, pretože v tom čase boli z chrámového komplexu v Karnaku pri Luxore ukradnuté aj ďalšie artefakty."

Káhira v roku 1983 zaviedla zákony, ktoré zakazujú vývoz historických artefaktov z krajiny. Tutanchamon zomrel pred vyše 3000 rokmi vo veku 19 rokov. Jeho pozostatky a hrobku objavil v roku 1922 v Údolí kráľov britský archeológ Howard Carter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Festival Pohoda 2019 je vypredaný, ďakujeme.
<< predchádzajúci článok
Huawei predstavuje službu Huawei Cares: K smartfónu série P30 získate výmenu rozbitého displeja zadarmo