Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2011

Elektráreň Nováky začala spoluspaľovať biomasuTepelná elektráreň Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch začala spoluspaľovať biomasu. Bude to mať pozitívny dopad na životné prostredie. Emisie CO2 sa znížia o 35 000 ton, ...Zdieľať
tepelna elektraren novaky ZEMIANSKE KOSTOĽANY 15. novembra (WEBNOVINY) - Tepelná elektráreň Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch začala spoluspaľovať biomasu. Bude to mať pozitívny dopad na životné prostredie. Emisie CO2 sa znížia o 35 000 ton, popoloviny o 5000 ton ročne. Drevná štiepka zároveň obsahuje minimum síry. Počas prvej fázy predstavuje podiel drevnej štiepky 10% a zvyšok mixu tvorí hnedé uhlie. Slovenské elektrárne (SE) chcú postupne tento podiel zvýšiť na 15%. "V budúcom roku predpokladáme, že budeme schopní spáliť 24 500 ton drevnej štiepky,“ povedal v utorok na tlačovej besede v Zemianskych Kostoľanoch riaditeľ závodu SE Elektráreň Nováky Milan Bugár.


Ako ďalej dodal, najbolestivejším miestom celého spaľovania je doprava, pretože štiepka musí mať konkrétne rozmery. "Z toho dôvodu sme museli dať do trasy dopravy triedič, v ktorom sa odtriedi nadrozmerná časť štiepky,“ uviedol Bugár. Drevná štiepka pochádza z tohto regiónu a elektrárne sú schopné ju dovážať po cestách aj po železnici. Konečnú výšku investície zatiaľ vyčíslenú nemajú, triedička však stojí okolo 130 000 eur. Elektráreň má zatiaľ len požičanú mobilnú triedičku, výrobca dodá stabilnú triedičku za tri mesiace.

Ako pokračoval Bugár, 30. októbra podali na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví návrh novej ceny tepla na budúci rok. "V tejto cene sme išli 1% dole, čo predstavuje 12 centov na gigajoul,“ informoval. Odberateľom energie od elektrárne Nováky je Prievidzké tepelné hospodárstvo. "Ako to premietne do konečnej ceny pre spotrebiteľov, je už na odberateľovi, "dodal Bugár.

Elektráreň Nováky spaľuje mix biomasy a uhlia od 12. októbra vo fluidnom kotle. Tento kotol nie je prioritne konštruovaný pre biomasu, ukázalo sa však, že na tento účel vyhovuje. Na kotle elektráreň ročne spáli okolo 220 000 ton uhlia. Celkový inštalovaný výkon elektrárne v Novákoch je 518 megawattov, tepelný výkon je 1358 megawattov tepla a produkuje 1785 ton pary.

Záväzkom Slovenských elektrární, člena skupiny Enel, je v súlade s cieľmi stanovenými Európskou úniou zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Podobný palivový mix ako v Novákoch už predtým elektrárne zaviedli v tepelnej elektrárni Vojany. "Na budúci rok vstupujeme do druhej etapy spoluspaľovania, kde podiel drevnej štiepky vo Vojanoch sa zvýši zhruba až do 20% podielu tepelného výkonu na výrobu elektrickej energie,“ povedal riaditeľ prevádzky klasických elektrární SE Ľubomír Maxim.

Slovenské elektrárne, a. s., sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne generujú 5 737.24 megawattov inštalovaného výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 gigawatthodín elektrickej energie a ku koncu roka mala 5 419 zamestnancov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jaroslav Spišiak o obvineniach mlčí
<< predchádzajúci článok
Prvá pitná fontána Modrej školy je už v prevádzke

Elektráreň Nováky začala spoluspaľovať biomasu - diskusné fórum čitateľov