Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

Estónsko je bližšie ku koalícii zahŕňajúcej krajne pravicovú stranuNa archívnej snímke Kaja Kallasová.Zdieľať
Na archívnej snímke Kaja Kallasová. Foto: TASR/AP
Tallinn 15. apríla (TASR) - Estónsky parlament v pondelok podľa očakávaní neschválil za novú premiérku víťazku marcových parlamentných volieb - predsedníčku liberálnej Estónskej reformnej strany (ER) Kaju Kallasovú. Píše o tom agentúra Reuters.


Na to, aby mohla zložiť vládu a stať sa historicky prvou estónskou premiérkou, potrebovala Kallasová podporu najmenej 51 poslancov. Nakoniec však za ňu hlasovalo len 45 členov estónskeho parlamentu.

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová sa teraz so žiadosťou o zostavenie vlády pravdepodobne obráti na doterajšieho premiéra Jüriho Ratasa zo stredoľavicovej Estónskej strany stredu (EK).

Hoci ER vyšla z marcových parlamentných volieb ako najsilnejšia strana, jej cestu k vytvoreniu vlády zablokoval podľa Reuters práve Ratas, ktorý vyrokoval vytvorenie trojkoalície s konzervatívnou stranou Isamaa (Vlasť) a pravicovo-populistickou a euroskeptickou Estónskou konzervatívnou ľudovou stranou (EKRE).

Lídri týchto troch subjektov, ktoré majú v 101-člennom parlamente spolu 57 kresiel, schválili koaličnú dohodu ešte 6. apríla. Na základe tejto dohody by Ratas zostal premiérom a každý z koaličných partnerov by obsadil po päť ministerských postov.

Prezidentka má teraz sedem dní na to, aby zostavením vlády poverila ďalšieho kandidáta.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európski ministri poľnohospodárstva rokovali o zelenej architektúre
<< predchádzajúci článok
A. Danko: Treba úpravu pravidiel volebnej kampane na internete

Estónsko je bližšie ku koalícii zahŕňajúcej krajne pravicovú stranu - diskusné fórum čitateľov