Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

EÚ: Vestagerová tvrdí, že je kandidátkou na post šéfky eurokomisieEurokomisárka Margrethe Vestagerová.Zdieľať
Eurokomisárka Margrethe Vestagerová. Foto: TASR/AP
Brusel 11. júna (TASR) - Súčasná eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová, ktorá v exekutíve EÚ zastupuje Dánsko, v utorok potvrdila svoje želanie prevziať post predsedu Európskej komisie (EK) po Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Tlačová agentúra AFP pripomenula, že Vestagerová sa tak rozhodla aj napriek zdržanlivosti európskych ľudovcov a sociálnych demokratov voči jej osobe.


"V skutočnosti som ešte stále kandidátkou," uviedla Vestagerová počas tlačovej konferencie v Bruseli. Dánska eurokomisárka je súčasťou rodiny európskych liberálov a demokratov (ALDE), pre ktorých bola aj volebnou líderkou v májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Liberáli z ALDE budú v novom zložení Európskeho parlamentu tvoriť koalíciu s platformou Obnova, ktorú inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron, a s Alianciou USR-PLUS z Rumunska.

V týždni pred júnovým summitom EÚ (20.-21.6.) prebiehajú na pôde Európskeho parlamentu, ako aj medzi vedúcimi predstaviteľmi členských štátov intenzívne rokovania o tom, kto obsadí post predsedu budúcej Európskej komisie a ďalšie vplyvné pozície v inštitúciách EÚ.

Koncom minulého týždňa, v piatok (7.6.), sa v Bruseli zišlo šesť premiérov z troch hlavných európskych politických skupín (ľudovci, socialisti a liberáli), aby sa pokúsili dosiahnuť pokrok v týchto rokovaniach. Podľa španielskeho denníka El País však výsledok piatkových rokovaní neposkytol žiadnu podporu pre Vestagerovej snahy stať sa prvou ženou na poste šéfky eurokomisie. Za liberálov sa na pracovnej večeri v Bruseli zúčastnili premiéri Belgicka a Holandska Charles Michel a Mark Rutte.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Montane sa prevrátil kamión, uletelo z neho 133 miliónov včiel
<< predchádzajúci článok
V boji proti horúčavám na Zemplíne pomáhajú aj mestské samosprávy

EÚ: Vestagerová tvrdí, že je kandidátkou na post šéfky eurokomisie - diskusné fórum čitateľov