Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. marca 2010

Euro posilnilo vďaka dopytu po gréckych dlhopisochEuro vo štvrtok mierne posilnilo po tom, ako sa predaj gréckych 10-ročných dlhopisov stretol s veľkým dopytom. "Vidíme, že euro mierne posilňuje, keďže to vyzerá tak, že Grécku sa ...Zdieľať
Foto: SITA/AP LONDÝN 4. marca (WEBNOVINY) - Euro vo štvrtok mierne posilnilo po tom, ako sa predaj gréckych 10-ročných dlhopisov stretol s veľkým dopytom. "Vidíme, že euro mierne posilňuje, keďže to vyzerá tak, že Grécku sa úspešne podarilo dlhopisy umiestniť," povedal Chris Turner zo spoločnosti ING. Atény predaj dlhopisov zrealizovali deň po tom, ako zverejnili plány na znižovanie platov a zvyšovanie daní s cieľom zredukovať deficit rozpočtu. Štatistický úrad Európskej únie informoval, že ekonomika eurozóny a celej EÚ vo štvrtom kvartáli vzrástla zhodne o 0,1 %. Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami ponechala úrokové sadzby na rekordne nízkej úrovni, ale trhy čakali, čo povie šéf ECB Jean-Claude Trichet o situácii Grécka a či oznámi nejaké zmeny v poskytovaní mimoriadnej likvidity bankovému systému.


Do 12:53 GMT spoločná európska mena voči doláru posilnila o 0,1 % na úroveň 1,3682 USD/EUR z predchádzajúceho minima 1,3634 USD/EUR. Britská libra voči doláru tiež mierne posilnila a dostala sa na úroveň 1,5120 USD/GBP po tom, ako Bank of England (BoE) ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,5 % a rozhodla, sa vyčkávať v otázke pokračovania kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Investori sa podľa analytikov obávali, že BoE by mohla opäť začať s nákupom aktív v reakcii na nedávne nepriaznivé údaje o vývoji ekonomiky. Japonský jen posilňoval a voči americkej menej sa dostal na úroveň 88,14 JPY/USD.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Moody's: Šetrenie gréckej vlády zodpovedá ratingu (4. 3. 2010)
 Grécko by malo predať neobývané ostrovy (4. 3. 2010)
 Grécko potrebuje od krajín v EÚ vyjadrenie dôvery (4. 3. 2010)
 EÚ: Grécko musí prijať ďalšie úsporné opatrenia (2. 3. 2010)nasledujúci článok >>
Lajčák o mierovom procese aj s Palestínčanmi
<< predchádzajúci článok
Zahraničné príjmy vojakov neoslobodia od dane