30. mája 2019

EURÓPSKA LIGA: Chelsea zdolala vo finále Arsenal rozdielom triedy

Na snímke zľava hráč Arsenalu Pierre-Emerick Aubameyang a hráč Chelsea David Luiz v súboji o loptu vo finálovom zápase Európskej ligy FC Chelsea Londýn - Arsenal Londýn na Olympijskom štadióne v Baku 29. mája 2019. Foto: TASR/AP
Baku 30. mája (TASR) - Futbalisti Chelsea Londýn zvíťazili v stredajšom finále Európskej ligy UEFA 2018/19 nad mestským rivalom Arsenalom 4:1. "The Blues" triumfovali v súťaži druhýkrát v histórii po roku 2013.

Všetky góly na Olympijskom štadióne v azerbajdžanskej metropole Baku padli v druhom polčase. Skóre otvoril v 49. minúte francúzsky útočník Olivier Giroud, zhodou okolností bývalý hráč Arsenalu. Ďalšie zásahy pridali Pedro Rodriguez a Eden Hazard, ktorý v 65. minúte premenil jedenástku a o sedem minút vrátil svojmu tímu trojgólový náskok po tom, ako sa Arsenal vrátil na chvíľu do hry zásluhou presného zásahu Alexa Iwobiho na 1:3.

Zápas bol pre 37-ročného českého brankára v službách londýnskeho Arsenalu Petra Čecha posledný v jeho profesionálnej kariére.

Finále EL 2018/19, Baku:

Chelsea Londýn - Arsenal Londýn 4:1 (0:0)
49. Giroud, 60. Pedro, 65. a 72. Hazard (prvý z 11 m) - 69. Iwobi. ŽK: Pedro, Christensen (obaja Chelsea). Rozhodovali: Rocchi - Meli, Manganelli (Tal.)

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen, Luiz, Emerson - Kante, Jorginho, Kovačič (76. Barkley) - Pedro (71. Willian), Giroud, Hazard (89. Zappacosta)

Arsenal: Čech - Sokratis, Koscielny, Monreal (66. Guendouzi) - Maitland-Niles, Torreira (67. Iwobi), Xhaka, Kolašinac - Özil (77. Willock) - Lacazette, Aubameyang

Prvú šancu mal Arsenal, v 9. minúte sa po Arrizabalagovom neistom zákroku dostala lopta k Aubameyangovi, ktorý však nemal presnú mušku. Inak sa na ihrisku odohrávala taktická bitka o stred poľa, ktorá v prvom polčase nemala víťaza. V 18. minúte Lacazette spadol v šestnástke, rozhodca však jeho jemný kontakt s brankárom Chelsea neposúdil ako nedovolený, čo mu cez slúchadlo potvrdil aj videorozhodca. "Kanonieri" začali súperovi podkurovať v krídelných prestoroch, no vo finálnej fáze boli neškodní. Výnimkou bola delovka Xhaku z 25 metrov, ktorá sa obtrela o hornú žrď. Chelsea odpovedala šancou Emersona, výborne zasiahol lúčiaci sa Čech. Vyznamenal sa aj v 39. minúte, keď sa ho po rýchlej akcii snažil prekonať ľavačkou Giroud.

Skóre zápasu otvorila krátko po prestávke Chelsea, keď sa do Emersonovho centra položil hlavou Giroud a zaznamenal už jedenásty gól v tomto ročníku súťaže - 1:0. Na Arsenal doľahol útlm, v týchto pasážach boli hráči Chelsea aktívnejší. Ich akcie ťahal stredom i cez kraj ihriska neúnavný Hazard, ktorý po hodine hry vynikajúco našiel v pokutovom území Pedra a jeho strela bez prípravy skončila v sieti - 2:0. Kouč Arsenalu Emery sa neveriacky prizeral demontáži jeho tímu, ktorý v 65. minúte inkasoval tretíkrát po premenenej jedenástke Hazarda za faul na Girouda. Iskierku nádeje vykresal parádnou strelou spoza šestnástky striedajúci Iwobi, ale nie na dlho. V 72. minúte totiž Hazard po prieniku Girouda do rozhodenej obrany súpera nemal problém prekonať bezmocného Čecha a definitívne zlomil odpor súpera - 4:1. Do streleckej listiny sa mohol zapísať aj Willian, Čech zachránil svoj tím od potupy.

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)
1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1
1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1
1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)
1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1
1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)
1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži
1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve
1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 v Kodani (4:3 rozstrel z 11 m)
2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde
2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame
2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville
2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu
2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone
2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhovene
2006/07 FC Sevilla - Espanyol Barcelona 2:2 v Glasgowe (3:1 rozstrel z 11 m)
2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri