01. augusta 2019

EURÓPSKA LIGA: Dunajská Streda skončila v druhom predkole

Na snímke vpravo Máté Vida (DAC) a vľavo Clarck Nsikulu (Atromitos) v odvetnom zápase 2. predkola Európskej ligy vo futbale FC Atromitos - FC DAC 1904 Dunajská Streda v Aténach 1. augusta 2019. Foto: TASR – Martin Baumann
Atény 1. augusta (TASR) - Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda ukončili účinkovanie v tejto sezóne Európskej ligy v 2. predkole. Vo štvrtkovej odvete prehrali na pôde gréckeho Atromitosu 2:3 a neodčinili domácu prehru 1:2 z úvodného stretnutia. Eric Ramirez a kapitán Zsolt Kalmár po zmene strán vyrovnali, ale gól Spyrosa Risvanisa v 76. minúte definitívne rozhodol o postupujúcom. Druhé predkolo bolo pre zverencov Petra Hyballu konečnou aj v predchádzajúcom ročníku EL.

odveta 2. predkola EL 2019/2020:

FC Atromitos - FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:2 (2:0)

Góly: 22. Katranis, 28. Manoussos (z 11 m), 76. Risvanis - 53. Ramirez, 72. Kalmár (z 11 m). Rozhodovali: Al-Hakim - Culum, Klyver (všetci Švéd.), ŽK: Manoussos, Katranis - Koštrna, Kružliak, Taiwo

Atromitos: Megyeri – Kivrakidis, Risvanis, Goutas, Katranis - Madson, Charisis - Manoussos, Umbides (86. Natsos), Nsikulu (70. Farley) - Vellios (60. Kahila)

Dunajská Streda: Jedlička – Blackman (76. Divkovič), Oravec (62. Veselovský), Kružliak, Koštrna - M. Vida - Taiwo, Ronan, Kalmár, Čmelík (46. K. Vida) - Ramirez

/prvý zápas 2:1, Atromitos postúpil do 3. predkola/

Hostia nechali rovnako ako v prvom stretnutí na lavičke svojho jediného strelca z tohto duelu K. Vidu. Na pravej strane obrany dostal príležitosť Blackman, na pravom krídle Taiwo a na hrote útoku operoval Ramirez. Dunajská Streda potrebovala na postup streliť minimálne dva góly, no v úvode naznačil svoje individuálne možnosti domáci Manoussos. Prvú zaujímavú šancu fortunaligistu mal v 19. minúte po Ronanovom rohovom kope Kalmár, ktorý však hlavičkoval mimo. O tri minúty neskôr sa nevyznamenala defenzíva DAC, do ktorej sa vrútil ľavý bek domácich Katranis, prešiel cez niekoľko protihráčov, prekonal aj Jedličku a otvoril skóre. Ďalšia rana pre hostí prišla už v 28. minúte, Oravec fauloval v šestnástke Manoussosa a ten premenil jedenástku. Vzápätí mohlo byť už 3:0 pre Atromitos, Jedlička zachránil pri čistej šanci osamoteného Velliosa. Nádej Dunajskej Stredy mohol obnoviť Ramirez, ale v príležitosti zaváhal, zvolil prihrávku na Taiwa a ani tá nebola presná. Jedlička v závere zneškodnil pokus Velliosa a Goutas hlavičkoval tesne vedľa, no Atromitos bol aj tak po prvom polčase výrazne bližšie k postupu.

Hyballa zareagoval na nepriaznivý vývoj striedaním cez prestávku, K. Vida nahradil Čmelíka. Tento ťah sa vyplatil, práve K. Vida odcentroval z ľavého krídla, lopta sa odrazila k Ramirezovi, ktorý tentoraz nezaváhal a znížil. V 58. minúte Dunajskostredčania takmer vyrovnali, keď vybojovali loptu na súperovej polovici a K. Vida po nábehu zakončil tesne vedľa. Druhé dejstvo bolo v podaní DAC vydarenejšie a po týchto momentoch jeho futbalisti ožili ešte viac. Ďalší striedajúci hráč Veselovský poslal center z ľavej strany, Taiwo nebol pri lopte včas a nepotrestal zaváhanie domácej defenzívy. V 71. minúte získal Blackman jedenástku pre hostí, z bieleho bodu skóroval Kalmár a opäť zdramatizoval dvojzápas - 2:2. O päť minút neskôr však vrátil Atromitos do vedenia hlavičkou Risvanis, keď ho po priamom kope Umbidesa neustrážili dvaja obrancovia DAC. V závere riadneho hracieho a na začiatku nadstaveného času mali hostia dve obrovské možnosti na ďalšie vyrovnanie, pokus Kalmára vyhlavičkoval z prázdnej bránky Kahila a následne Megyeri vyrazil strelu M. Vidu. Kalmár ešte v 97. minúte ďalekonosným pokusom z priameho kopu opečiatkoval žrď. Zázrak sa už nekonal a fortunaligový vicemajster nepostúpil do 3. predkola druhej najprestížnejšej európskej súťaže.