Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. apríla 2018

Európsky deň práv pacientov: Ľudia majú vedieť viac o svojich právachIlustračné foto.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Rím/Brusel/Paríž 18. apríla (TASR) - Poukázať na práva a povinnosti pacientov je cieľom Európskeho dňa práv pacientov. S podporou Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru ho v roku 2002 vyhlásili s tým, že sa bude pripomínať 18. apríla.


Vo Francúzsku v tomto roku pripravili 200 podujatí počas apríla vo všetkých regiónoch krajiny s cieľom upozorniť ľudí na ich práva v oblasti zdravotníctva. V tejto krajine oficiálny názov tohto dňa, Európsky deň práv pacientov, zmenili na - Európsky deň vašich práv v zdravotníctve.

S iniciatívou na vyhlásenie Európskeho dňa práv pacientov prišla európska sieť pacientskych organizácií - Združenie za aktívne presadzovanie občianskych práv (ACN). To 15. novembra 2002 predstavilo v Bruseli Európsku chartu práv pacientov a požiadalo Európsku komisiu, aby uznala 18. apríl za oficiálny Európsky deň práv pacientov. ACN od začiatku verilo, že 18. apríl sa bude vo všetkých členských štátoch Európskej únie sláviť s cieľom podporiť dodržiavanie práv pacientov. Tento deň má byť príležitosťou, aby sa občania o svojich právach dozvedeli viac.

ACN v roku 2002 vypracovalo Európsku chartu práv pacientov, ktorá má Preambulu a štyri časti. V prvej sú zahrnuté základné práva, v druhej je uvedených 14 základných práv pacienta, v tretej sú sumarizované práva združení aktívne presadzujúcich občianske práva a vo štvrtej časti je uvedená smernica na uplatňovanie charty.

Medzi práva pacienta patrí napríklad právo na prevenciu, právo na prístup k zdravotníckym službám, na informácie, právo vyjadriť súhlas, právo slobodného výberu, na súkromie a zachovanie dôverného prístupu, na rešpektovanie pacientovho času, na dodržiavanie úrovne kvality, na bezpečnosť, na predchádzanie zbytočnému utrpeniu a bolesti i právo na liečbu zohľadňujúcu osobné potreby a ďalšie. "Každý jednotlivec má právo neutrpieť škodu spôsobenú nedostatočným fungovaním zdravotníckych služieb, zanedbaním lekárskej starostlivosti a chybami, a právo na prístup k zdravotníckym službám, ošetreniu a liečbe, ktoré spĺňajú stanovené bezpečnostné normy," uvádza sa v článku deväť Európskej charty práv pacientov. O charte rokovali aj účastníci konferencie "Pacient budúcnosti", ktorá sa konala v novembri 2002 v Bruseli.

Občania Slovenska majú svoje práva ako pacienti zakotvené v Charte práv pacientov v Slovenskej republike. Prijala ju vláda SR 11. apríla 2001. Už v Preambule sa uznáva, že "zdravie je jednou z najdôležitejších hodnôt". Charta práv pacientov v Slovenskej republike sa skladá z Preambuly a 10 článkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Headlinermi džezového festivalu v Montreaux Nick Cave a Johnny Deep
<< predchádzajúci článok
Témou dňa ochrany pamiatok je kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie

Európsky deň práv pacientov: Ľudia majú vedieť viac o svojich právach - diskusné fórum čitateľov