Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

06. apríla 2018

Facebook priznal, že únik dát sa môže týkať aj vyše 2,7 mil. EurópanovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk
 
Brusel 6. apríla (TASR) - Facebook Európskej komisii (EK) potvrdil, že obeťami škandálu okolo nepovoleného získavania osobných údajov môže byť aj vyše 2,7 milióna ľudí z Európy. Uviedol to v piatok hovorca EK Christian Wigand, ktorého citovala agentúra AP.


Facebook v stredu priznal, že škandál okolo úniku osobných údajov zasiahol 87 miliónov jeho používateľov. Najprv sa hovorilo o 50 miliónoch používateľov, ktorých osobné dáta z Facebooku neoprávnene získala spoločnosť Cambridge Analytica a následne údajne použila na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Wigan povedal, že ohľadne tohto rozsiahleho úniku dát bude eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová začiatkom budúceho týždňa telefonovať s riaditeľom Facebooku Markom Zuckerbergom.

EÚ a predstavitelia Facebooku chcú spoločne posúdiť zmeny v ochrane osobných údajov jeho používateľov, na základe ktorých by sa malo zamedziť podobným únikom, a zároveň aj to, ako sa táto spoločnosť bude musieť prispôsobiť novým európskym pravidlám ochrany osobných údajov. Tie by mali začať platiť v máji.

Podľa Wiganda predstavitelia EÚ z oblasti ochrany osobných dát prediskutujú v priebehu niekoľkých dní "rázny koordinovaný postup" v rámci riešenia tejto problematiky.

Sociálna sieť Facebook čelí kritike už niekoľko týždňov, odkedy informátor z Cambridge Analytica prišiel s tvrdením, že táto analytická firma získala údaje používateľov Facebooku na to, aby pomohla v amerických prezidentských voľbách zvíťaziť Donaldovi Trumpovi.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Únik údajov z Facebooku sa zrejme týka až 87 miliónov užívateľov (5. 4. 2018)
 Zuckerberg bude svedčiť pred kongresom v kauze Cambridge Analytica (4. 4. 2018)
 Britský súd povolil prehliadku spoločnosti Cambridge Analytica (24. 3. 2018)
 Riaditeľ Cambridge Analytica: Vymysleli sme volebnú stratégiu Trumpa (21. 3. 2018)
 Zuckerberg pripustil, že Facebook pochybil (21. 3. 2018)
 Video: Cambridge Analytica už ovplyvnila voľby takmer na všetkých kontinentoch. Momentálne spôsobila tiež pád akcií Facebooku (20. 3. 2018)nasledujúci článok >>
Činohra SND uvádza premiéru inscenácie Pred západom slnka
<< predchádzajúci článok
Skupina The Paranoid začína turné s novým spevákom

Facebook priznal, že únik dát sa môže týkať aj vyše 2,7 mil. Európanov - diskusné fórum čitateľov