Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

04. apríla 2018

Zuckerberg bude svedčiť pred kongresom v kauze Cambridge AnalyticaMark Zuckerberg, spoluzakladateľ sociálnej siete Facebook.Zdieľať
Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ sociálnej siete Facebook. Foto: TASR/AP
 
Washington 4. apríla (TASR) - Spoluzakladateľ a šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg bude na budúci týždeň svedčiť pred americkým kongresovým výborom v súvislosti so škandálom úniku osobných údajov.


"Toto vypočúvanie bude význačnou príležitosťou osvetliť otázky týkajúce sa súkromia užívateľov (tejto sociálnej siete) a pomôcť Američanom lepšie pochopiť, čo sa deje s ich súkromnými dátami v online prostredí," uviedol v stredu stály výbor Snemovne reprezentantov USA pre energetiku a obchod vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra DPA.

Zuckerberg bude 11. apríla vysvetľovať úlohu svojej spoločnosti pri úniku osobných dát 50 miliónov užívateľov Facebooku pri amerických prezidentských voľbách v roku 2016, ktoré mali pomôcť Donaldovi Trumpovi zvíťaziť. Informáciu o tomto kroku zverejnil tzv. whistleblower z britskej firmy Cambridge Analytica. Zuckerberg pripustil, že sieť "pochybila".

Cambridge Analytica pracovala pre Trumpovu kampaň. Spoločnosť, čiastočne sponzorovaná Trumpovým stúpencom a finančníkom Robertom Mercerom, kombinovala užívateľské dáta s voličskými informáciami.

Podľa stanice BBC sa tak dialo prostredníctvom aplikácie s názvom This Is Your Digital Life, ktorú si stiahlo približne 200.000 ľudí. Aplikácia však umožňovala výskumníkom prístup i k profilom webových priateľov týchto užívateľov, čím sa britskej spoločnosti od roku 2014 podarilo zhromaždiť informácie od miliónov ďalších užívateľov.

Facebook, na ktorom sú zaregistrované dve miliardy ľudí, je v súčasnosti jedným z hlavných nástrojov politického boja a spojenia kandidátov so svojimi voličmi. Sociálna sieť sa od kauzy Cambridge Analytica usiluje o zlepšenie svojho verejného imidžu a opätovné nastolenie dôvery svojich užívateľov, uvádza britské médium.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Britský súd povolil prehliadku spoločnosti Cambridge Analytica (24. 3. 2018)
 Riaditeľ Cambridge Analytica: Vymysleli sme volebnú stratégiu Trumpa (21. 3. 2018)
 Zuckerberg pripustil, že Facebook pochybil (21. 3. 2018)
 Video: Cambridge Analytica už ovplyvnila voľby takmer na všetkých kontinentoch. Momentálne spôsobila tiež pád akcií Facebooku (20. 3. 2018)nasledujúci článok >>
Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila pokutu a upozornenia
<< predchádzajúci článok
Spielberg: Indianu Jonesa možno stvárni po odchode Forda žena

Zuckerberg bude svedčiť pred kongresom v kauze Cambridge Analytica - diskusné fórum čitateľov