Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. novembra 2010

Fed nakúpi aktíva za ďalších 600 mld. USDAmerický Federálny rezervný systém (Fed) v stredu odštartoval kontroverznú novú politiku a zaviazal sa, že do polovice budúceho roka nakúpi ďalšie vládne cenné papiere v ...Zdieľať
dolar Foto: SITA/AP

WASHINGTON 3. novembra (WEBNOVINY) - Americký Federálny rezervný systém (Fed) v stredu odštartoval kontroverznú novú politiku a zaviazal sa, že do polovice budúceho roka nakúpi ďalšie vládne cenné papiere v celkovej hodnote 600 mld. USD v snahe o oživenie problémovej ekonomiky. Toto rozhodnutie, ktorým sa Fed vydáva na nepreskúmané územie, je zamerané na zlacnenie úverov pre spotrebiteľov a podniky, pretože stále pociťujú dôsledky najhoršej recesie od obdobia Veľkej hospodárskej krízy. Centrálna banka USA uviedla, že bude nakupovať dlhodobé vládne cenné papiere za 75 mld. USD mesačne. Konštatovala pritom, že tempo a rozsah programu bude pravidelne posudzovať a v prípade potreby upravovať, pričom to bude závisieť od toho, ako bude pokračovať zotavovanie.

Vo vyhlásení po skončení svojho zasadania Fed charakterizoval ekonomiku ako "pomalú" a uviedol, že zamestnávatelia sú naďalej neochotní prijímať nových pracovníkov. Fed zároveň konštatoval, že inflácia je slabá. Centrálna banka zopakovala svoj sľub, že jednodňovú úrokovú sadzbu ponechá na mimoriadne nízkej úrovni dlhšie obdobie. Šéf kansaského Fed-u Thomas Hoenig však opäť nesúhlasil s uvoľňovaním menovej politiky a vyhlásil, že riziká vyplývajúce z ďalších nákupov cenných papierov prevažujú nad prínosmi. Americká centrálna banka znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu takmer na nulu ešte v decembri 2008 a odvtedy na nákupy vládnych dlhopisov a cenných papierov založených na hypotékach minula zhruba 1,7 mld. USD.
SITA/Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priština pozvala EÚ a USA na monitoring volieb
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS nepodporí ani Trnku, ani Mišíkovú