05. júna 2007

Federer stratil set, ale je v semifinále proti Davydenkovi

Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer akoby symbolicky prvý postúpil do semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (dotácia 15 264 500 ...

PARÍŽ 5. júna (WEBNOVINY) - Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer akoby symbolicky prvý postúpil do semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (dotácia 15 264 500 eur, antuka). Federer síce vo štvrťfinále so Španielom Tommym Robredom stratil prvý set na tohtoročnom turnaji, ale aj tak bezpečne zvíťazil za 123 minút 7:5, 1:6, 6:1, 6:2. Švajčiara, usilujúceho v Paríži o jedenásty grandslamový titul, ale prvý z antukového grandslamu, čaká v semifinále Rus Nikolaj Davydenko, ktorý si poradil s Argentínčanom Guillermom Caňasom. Federer je z vlaňajška obhajcom finále, v ktorom prehral so Španielom Rafaelom Nadalom. "Hrať s Tommym nikdy nie je ľahké, najmä nie na antuke, ktorá je jeho obľúbeným povrchom. Nanešťastie som v druhom sete urobil veľa chýb, ale celkovo to dobre dopadlo a bola to pre mňa dobrá previerka pred ďalšími zápasmi," povedal po zápase s Robredom Federer, ktorý prišiel v utorkovom štvrťfinále o jednu rekordnú šnúru. Deviaty nasadený Španiel vzal svetovej jednotke druhý set v pomere 6:1 a tým prerušil jeho sériu 36 víťazných setov na grandslamových turnajoch. Aj číslo 36 je však v podaní Federera rekordom profesionálnej éry, keď o jeden set prekonal Američana Johna McEnroea z roku 1984. Pred parížskym štvrťfinále Federer naposledy prehral set na turnaji veľkej štvorky vo finále US Open 2006 s Američanom Andym Roddickom /6:2, 4:6, 7:5, 6:1/. Ďalší grandslamový turnaj v poradí Australian Open 2007 potom vyhral bez straty setu. "Vietor počas druhého setu bol dosť silný. Navyše Tommy hral solídny tenis a svoje forhendové údery veľmi dobre rozhadzoval. Nedokázal som na to reagovať, pomohol mi však solídny štart do tretieho setu a potom sa to už opäť rozbehlo," tvrdil Federer, ktorý po prípadnom parížskom víťazstve bude mať na konte víťazstvá na všetkých štyroch podujatiach veľkej štvorky a to aj v neprerušenej sérii, tzv. nepravý Grand Slam.
Davydenko si vo štvrťfinále poradil ako turnajová štvorka s devätnástym nasadeným Argentínčanom Guillermom Caňasom v troch setoch 7:5, 6:4, 6:4. Dvadsaťšesťročný Davydenko postupom do semifinále vyrovnal svoj najlepší parížsky výsledok z roku 2005. Federer vie, že s Rusom ho čaká ťažký zápas. "Je to skvelý hráč a odohral som proti nemu veľké stretnutia. V posledných rokoch urobil veľký výkonostný posun," dodal Federer, ktorý nechcel hrať v semifinále proti Caňasovi. Dve z jeho štyroch prehier v roku 2007 mu pripravil práve húževnatý Argentínčan.