Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. apríla 2006

Festival Williama Shakespeara bude trvať celý rokV rodisku známeho dramatika Williama Shakespeara - anglickom Stratford Upon Avone si v týchto dňoch pripomínajú narodenie svojho slávneho rodáka. Do jeho rodiska, kde sa začal Shakespearovský ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. apríla (WN/SITA/AFP) - V rodisku známeho dramatika Williama Shakespeara - anglickom Stratford Upon Avone si v týchto dňoch pripomínajú narodenie svojho slávneho rodáka. Do jeho rodiska, kde sa začal Shakespearovský festival, prichádzajú milovníci divadla zo širokého okolia aj zahraničia. V tamojšom Royal Shakespeare Theatre (RST) je pre návštevníkov pripravená tragédia Rómeo a Júlia. V meste sa spolu nachádza sedem divadiel, kde počas festivalu uvedú 50 hier zo Shakespearovho pera. Oslavovať velikána komédií aj tragédií budú v Stratford Upon Avone celý rok. Po dvanástich mesiacoch sa festival skončí oslavou 443. výročia jeho narodenia.

Na festivale sa predstaví spolu sedemnásť divadelných súborov a nebudú medzi nimi chýbať divadelníci z Japonska, Číny a Brazílie. Do festivalového programu organizátori zaradili hry ako Hamlet, Macbeth či Kráľ Lear. Všetky hry sú poznačené domovskou krajinou divadelníkov, ich prístupom k Shakespearovi a vnímaním kultúry. "Je fascinujúce sledovať, ako sa divadelníci vyrovnávajú s angličtinou, ktorá sa používala pred päťsto rokmi," povedala riaditeľka usporadujúcej spoločnosti Royal Shakespeare Company Deborah Shaw. "Shakespeare nebol iba anglický dramatik. Témy, ktoré spracúval, majú nadnárodný charakter a netreba zabudnúť na veľmi ľudský rozmer, ktorý im dával," dodala.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyvolení 2: O ceny za 12 miliónov už nebojuje Lucia
<< predchádzajúci článok
V prvom kvartáli sa predali diaľničné nálepky za 1,026 mld.Sk

Festival Williama Shakespeara bude trvať celý rok - diskusné fórum čitateľov