Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2011

FICO: Čísla dokazujú, že vláda sa vydala zlou cestouČísla zverejňované štatistikmi potvrdzujú, že vláda Ivety Radičovej sa vybrala absolútne nesprávnou cestou. Tvrdí to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v ...Zdieľať
robert fico Robert FicoFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) - Čísla zverejňované štatistikmi potvrdzujú, že vláda Ivety Radičovej sa vybrala absolútne nesprávnou cestou. Tvrdí to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v reakcii na Štatistickým úradom SR zverejnené dáta o vývoji spotrebiteľských cien vo februári. "Vláda Slovenskej republiky sa už nemôže na nič vyhovárať," uviedol Fico. Podľa Smeru-SD pritom inflačná prognóza vlády zostane len na papieri a rast cien sa v tomto roku bude blížiť k 4 %. Podľa exministra financií Jána Počiatka by to znamenalo, že poklesnú reálne mzdy a zníži sa tak životná úroveň ľudí.


Štatistiky podľa predstaviteľov Smeru-SD dokazujú, že opatrenia prijaté vládou majú negatívny dopad na najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Medziročne najrýchlejší rast cien totiž vykázali potraviny alebo doprava. Práve tento vývoj chce Smer-SD napraviť na mimoriadnej schôdzi, ktorú predseda parlamentu Richard Sulík zvolal na štvrtok.

"Dlhodobo tvrdíme, že konsolidačný balíček prispel k cene potravín," tvrdí Fico s tým, že trvá na návrhoch, ktoré opozícia na mimoriadnu schôdzu predkladá, chce v nich najmä znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) opätovne na 19 %, zaviesť opäť 6-percentnú sadzbu DPH na predaj potravín z dvora, eliminovať výpadky z rozpočtu osobitnou daňou pre banky a zabrániť privatizácii teplární. "Očakávame, že vládna koalícia nebude ignorovať mimoriadnu schôdzu," reagoval Fico na vyjadrenia niektorých koaličných poslancov, že mimoriadnu schôdzu nepodporia.

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa vo februári podľa očakávaní opäť zrýchlilo. Podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR sa dynamika medziročnej inflácie zvýšila z januárových 3 % na 3,3 %, čo bol najvyšší rast cien od februára 2009. Rast spotrebiteľských cien tak v druhom mesiaci tohto roka potvrdil očakávania analytikov. Najrýchlejšie rástli ceny potravín a dopravy, naopak medziročne klesli ceny nábytku a odevov. Medzimesačný rast cien však vo februári spomalil z 1,9 % v januári na 0,3 %.

Slovensko sa tak po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vracia k rýchlejšiemu rastu cien. Bankoví analytici v tomto roku predpokladajú postupné zvyšovanie tempa rastu spotrebiteľských cien až k decembrovým 3,8 %. Ministerstvo financií v tomto roku očakáva infláciu na úrovni 3,4 %.


Reforma je podľa Kažimíra fikciou, za ktorú platíme všetci

Avizovaná odvodová reforma je podľa podpredsedu Smeru-SD Petra Kažimíra fikciou režírovanou šéfom SaS Richardom Sulíkom a ministrom financií Ivanom Miklošom, za ktorú všetci platíme. "Mikloš uveril v to, že je predurčený od Boha stať sa najväčším reformátorom v strednej Európe a z tohto pohľadu Slovensko je pre neho iba laboratóriom," povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii Kažimír s tým, že Smer-SD nepodporí žiadne opatrenie, ktoré by malo viesť k znižovaniu životnej úrovne desaťtisícov ľudí.
Nebezpečné je podľa neho najmä to, že autori reformy rozdeľujú spoločnosť. Peter KažimírFoto: SITA/Jozef Jakubčo"Minister financií prišiel s argumentáciou, keď označil živnostníkov a dohodárov za parazitov a dochádza k rozdeľovaniu spoločnosti. Začal pracovať s témou, kto na koho dopláca. Toto považujem za odsúdeniahodné a veľmi nebezpečné,“ povedal Kažimír. Podľa predsedu Smeru Roberta Fica sú opatrenia, s ktorými prichádza vládna koalícia voči živnostníkom a dohodárom niečím takým, ako by Smer prišiel s opatreniami znižujúcimi životnú úroveň dôchodcov.

Podľa návrhu zmien v daniach a odvodoch, o ktorom minulý týždeň rokovala koaličná rada, by takmer 230 tisíc SZČO po reforme daní a odvodov klesol ich čistý príjem. Dôvodom by bolo najmä zvýšenie ich vymeriavacieho základu pri platení odvodov, ako aj nárast základu dane, keďže základ dane sa už nemá znižovať o zaplatené odvody. Približne 170,2 tis SZČO so ziskom z podnikania pred zdanením a odvodmi nad 3 416 eur do 8 162 eur by sa príjem znížil v priemere o 8,4 %, resp. o 312,6 eur ročne. Zvyšnej skupine znevýhodnených SZČO, ktoré majú zisk z podnikania pred zdanením a odvodmi od 8 163 eur do 84 706 eur ročne, by príjem po reforme klesol v priemere o 11,2 %, resp. o 1 208,4 eura ročne.

Vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov sa má po reforme zvýšiť. Základ dane pri určovaní vymeriavacieho základu na sociálne poistenie by sa totiž nemal deliť číslom 2 a pri určovaní vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by sa nemal deliť číslom 2,14. Na SZČO by sa mala vzťahovať 9-percentná sadzba na zdravotné poistenie namiesto súčasnej 14-percentnej. Podľa pondelkovej verzie návrhu reformy by mala sadzba na sociálne poistenie klesnúť zo súčasných 33,15 % na 16 %. Pripravované zmeny tiež počítajú s tom, že SZČO nemajú mať v uznateľných daňových nákladoch platby na sociálne a zdravotné poistenie.
Minimálny vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov má podľa jedného z pracovných návrhov tvoriť 3,38-násobok životného minima, čo je 641 eur. Tým sa podľa rezortu financií zachová výška minimálnej platby do poistných systémov sociálneho a zdravotného zabezpečenia na súčasnej úrovni. Pre zdravotný a sociálny odvod sa uvažuje so stropom na úrovni 20-násobku životného minima (pre rok 2012 by predstavoval 3 793 eur) rovnako pre zamestnancov, SZČO a ľudí pracujúcich na dohody.


Radičová podľa Fica v Bruseli nevybavila vôbec nič

Premiérka Iveta Radičová v Bruseli žiadne dodatočné peniaze na diaľnice z iných operačných programov nevybavila. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico. "Jediné, čo dosiahla, je, že Barroso jej povedal, že ani z operačného programu doprava si nebude môcť zobrať peniaze na diaľnice. Nemajú nič. Sú to neuveriteľné klamstvá a hry, ktoré hrajú na občanov Slovenskej republiky,“ povedal Fico na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Predsedníčka vlády a šéf Európskej komisie José Manuel Barroso sa dohodli, že Slovenská republika bude môcť na dostavbu diaľnice D1 využiť dodatočné zdroje aj z tých operačných programov, ktoré sa jej nepodarí v stanovenom období vyčerpať. Komisia podľa Radičovej vyjadrila "pochopenie pre dostavbu D1-ky". "Pochopili, prečo nechceme pokračovať v PPP," vyhlásila šéfka slovenskej exekutívy v narážke na tzv. projekty súkromno-verejného vlastníctva. Presadzoval ich Ficov kabinet, aktuálna vláda ich však považuje za nevýhodné a v ich treťom balíku nechce pokračovať.

Radičová sa s Barrosom dohodla na troch zásadách v súvislosti s dostavbou diaľnice D1. Prvou je urýchlenie čerpania európskych peňazí na aktuálne zazmluvnené projekty, ktoré bolo doposiaľ veľmi nízke a pohybovalo sa len na úrovni 17 percent. Druhou je realokácia zdrojov z operačného programu Doprava s výnimkou železníc. A napokon tretia a doteraz najspornejšia zásada spočíva v možnosti presunu prostriedkov na dostavbu diaľnic z iných operačných programov, ktoré sa nepodarí vyčerpať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zemková varuje, že RTVS sa bez pomoci štátu neudrží
<< predchádzajúci článok
Staré Mesto zriadilo Linku čistoty

FICO: Čísla dokazujú, že vláda sa vydala zlou cestou - diskusné fórum čitateľov