Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2011

Baliarne obchodu Poprad zvýšia cenu kávy o 30 %Najväčší výrobca a spracovateľ kávy a čaju na Slovensku, spoločnosť Baliarne obchodu a.s. Poprad, zvýši od mája cenu kávy v priemere o 30 %. V pondelok o tom informoval marketingový ...Zdieľať
kava Ilustračné fotoBRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) - Najväčší výrobca a spracovateľ kávy a čaju na Slovensku, spoločnosť Baliarne obchodu a.s. Poprad, zvýši od mája cenu kávy v priemere o 30 %. V pondelok o tom informoval marketingový riaditeľ firmy Viliam Matušek. Dôvodom je podľa neho prudký nárast cien kávy na svetových trhoch kvôli slabej úrode a politickým nepokojom v krajinách, ktoré patria k najväčším producentom tejto komodity. "Cenu kávy sme nemenili posledné tri roky. Súčasná situácia na svetových trhoch je však veľmi ťažká a pre našu spoločnosť by bolo likvidačné, keby sme cenu neupravili," uviedol Matušek.


Za posledných osem mesiacov cena kávy medziročne narástla o viac ako 100 % na úroveň 291 amerických centov za libru. Zásoby tejto komodity zároveň dosiahli svoje 40-ročné minimum. Južná Amerika má produkčné problémy kvôli zlému počasiu a cenu nahor ženú podľa popradskej spoločnosti aj investičné fondy, ktoré kvôli nízkym úrokovým sadzbám nevyužívajú klasické finančné nástroje, ale investujú do komodít ako káva či kakao. Vzhľadom na tieto skutočnosti spoločnosť Baliarne obchodu Poprad podľa Matušeka nevie odhadnúť, ako sa bude situácia na trhu s kávou vyvíjať ďalej.

Spoločnosť Baliarne obchodu, a.s. Poprad je najväčším výrobcom a spracovateľom kávy a čaju na Slovensku. Firma pôsobí na trhu už viac ako 50 rokov a v dvoch výrobných závodoch v Poprade a Spišskej Belej zamestnáva 270 zamestnancov. Ročná produkcia spoločnosti predstavuje takmer 3 000 ton kávy a viac ako 500 ton čaju. Za ostatných 10 rokov uskutočnili Baliarne obchodu Poprad investície vo výške viac ako 20 mil. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Staré Mesto zriadilo Linku čistoty
<< predchádzajúci článok
MIŠKOV: Americké firmy vytvoria v SR 2 500 pracovných miest

Baliarne obchodu Poprad zvýšia cenu kávy o 30 % - diskusné fórum čitateľov