Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2019

Filipínsky prezident Duterte chce premenovať svoju krajinuFilipínsky prezident Rodrigo Duterte, archívna snímka.Zdieľať
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Manila 14. februára (TASR) - Myšlienkou na premenovanie Filipín vyvolal prezident Rodrigo Duterte vo svojej vlasti protichodné reakcie. Návrh zmeniť názov ostrovného štátu v juhovýchodnej Ázii na Maharlika podporil jeho politický tábor, objavila sa však aj kritika. Mnohí Filipínci na sociálnych sieťach napísali, že krajina má dôležitejšie problémy, informovala vo štvrtok agentúra DPA.


Filipíny sú pomenované po niekdajšom španielskom kráľovi Filipovi II. (1527-98). Tento názov existuje už od objavenia týchto tichomorských ostrovov v 16. storočí. Duterte však oživil myšlienku zosnulého diktátora Fernanda Marcosa a navrhol krajinu premenovať.

Slovo Maharlika z jazyka miestnych obyvateľov možno preložiť ako "šľachta", no všeobecne je označením pre vzdelaného a bohatého človeka, približuje DPA.

Pre zmenu názvu krajiny existujú početné príklady. V predošlom storočí sa po získaní nezávislosti premenovali mnohé bývalé kolónie, najmä v Ázii a Afrike. Z nedávnej minulosti možno spomenúť niekdajšie Svazijsko, ktoré sa od vlaňajška oficiálne nazýva eSwatini, či bývalú juhoslovenskú republiku Macedónsko, premenovanú od tohto týždňa na Severné Macedónsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Via Iuris: Opakovaná voľba kandidátov na ÚS má byť verejná
<< predchádzajúci článok
Čínsky export sa v januári nečakane zotavil, vzrástol skoro o desatinu

Filipínsky prezident Duterte chce premenovať svoju krajinu - diskusné fórum čitateľov