09. júna 2016

Finetto vyhral 2. etapu na Štrbskom Plese a získal žltý dres

Víťazom 2. etapy 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Talian Mauro Finetto. Jazdec stajne Unieuro Willier sa presadil v záverečnom stúpaní 170 km dlhej ...

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Štrbské Pleso 9. júna (TASR) - Víťazom 2. etapy 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Talian Mauro Finetto. Jazdec stajne Unieuro Willier sa presadil v záverečnom stúpaní 170 km dlhej trate so štartom v Banskej Bystrici a cieľom na Štrbskom Plese. Na druhej priečke preťal cieľ Rus Kirill Pozdnjakov z tímu Synergy Baku, tretí skončil Ukrajinec Vitalij Buts zo stajne Kolss.

Finetto sa vďaka triumfu dostal na čelo celkového poradia a v piatok si oblečie žltý dres. Zároveň získal aj biely s modrými bodkami pre lídra bodovacej súťaže. Vrchársky dres, biely s červenými bodkami, získal vďaka úniku Nemec Helmut Trettwer. Najlepším Slovákom je po 2. etape Marek Čanecký z Amplatz-BMC.

Krátko po štarte kráľovskej etapy, ktorá mala na svojej trase päť vrchárskych prémii Pod Kráľovou Hoľou, Popová, Dubiná, Starý Smokovec a Štrbské Pleso, sa od pelotónu odtrhla trojica Hamisch Schreurs z Nového Zélandu (Klein Constantia), Nemec Helmut Trettwer (WSA-Greenlife) a Nór Ken Eikeland (Fixit). Po 25 km si vypracovali minútový náskok, ktorý však neustále narastal, keďže hlavné pole išlo veľmi pokojne. Po 80 km mala trojica na čele už vyše 12-minútový náskok. Pelotón ho začal sťahovať až pred prvou vrchárskou prémiou Pod Kráľovou Hoľou. Pred Dubinou odpadol z vedúcej skupiny Eikeland a náskok dvojice klesol na päť minút. Z balíka sa potom odpútala pätica jazdcov, no po pár kilometroch boli späť. K dvojici Schreurs a Trettwer sa za Starým Smokovcom pridali aj Finetto (Unieuro), Pozdnjakov (Synergy Baku), Christian (Wiggins) a Buts (Kolss). Postupne nabrali takmer trojminútový náskok a ten dokázali ubrániť až do cieľa. Na horskom dojazde na Štrbskom Plese sa z triumfu tešil Talian Mauro Finetto, druhý skončil Rus Kirill Pozdnjakov a tretí bol Ukrajinec Vitalij Buts. Hlavná skupina prišla do cieľa s mankom 1:45 minúty, boli v nej aj domáci pretekári Marek Čanecký a Patrik Tybor.