04. januára 2016

Fíni postúpili na domácom šampionáte do finále

Fínsky hokejista Juho Lammikko ( druhý sprava) v súboji o puk s hráčmi Švédska Gabrielom Carlssonom (druhý zľava) a Marcusom Petterssonom (prvý sprava) pred branárom Švédska Linusom Söderströmom v semifinálovom zápase Švédsko - ...

Fínsky hokejista Juho Lammikko ( druhý sprava) v súboji o puk s hráčmi Švédska Gabrielom Carlssonom (druhý zľava) a Marcusom Petterssonom (prvý sprava) pred branárom Švédska Linusom Söderströmom v semifinálovom zápase Švédsko - Fínsko na MS hráčov do 20 rokov v Helsinkách 4. januára 2016. Foto: TASR/AP
Helsinki 4. januára (TASR) - Hokejisti Fínska postúpili nad domácom šampionáte v Helsinkách do boja o zlato. V pondelňajšom semifinále zvíťazili na rivalmi zo susedného Švédska tesne 2:1 a v boji o titul sa stretnú s lepším z večerného duelu medzi Ruskom a USA.

"Suomi" tak majú šancu obhájiť majstrovský titul spred dvoch rokov vo Švédsku. V doterajšej histórii sa tešili zo zlata trikrát (1987, 1998, 2014), pričom v roku 1998 triumfovali taktiež na domácej pôde.

Pondelňajší duel odštartovali lepšie Švédi. V 11. minúte chyboval Joni Tuulola, Dmytro Timašov potiahol puk do útočného pásma a Rasmus Asplun už poľahky dostal puk do siete. Od druhej tretiny už boli aktívnejší domáci hráči a v 32. minúte sa im podarilo vyrovnať zásluhou Roopeho Hintza. O dve minúty mali "Suomi" presilovku, ktorú zužitkoval Antti Kalapudas na druhý a ako sa nakoniec ukázalo aj víťazný gól. Fíni už do konca zápasu kontrolovali hru a "tri korunky" nepustili do výrazného tlaku, z ktorého by mohli vyrovnať. Švédom k tomu nepomohla ani záverečná powerplay a v tretej tretine vyslali na bránku súpera len tri strely.

MS v hokeji do 20 rokov

semifinále:

Švédsko - Fínsko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Góly: 11. Asplund (Timašov, Larsson) - 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 34. Kalapudas (Rantanen, Kapanen)