14. januára 2017

Fínka Mäkäräinenová zvíťazila v šprinte 5. kola Svetového pohára

Fínka Kaisa Mäkäräinenová zvíťazila v šprinte na 7,5 km 5. kola Svetového pohára biatlonistiek v nemeckom Ruhpoldingu v sobotu 14. januára 2017. Foto: TASR/AP
Ruhpolding 14. januára (TASR) - Fínka Kaisa Mäkäräinenová zvíťazila prvýkrát v prebiehajúcej sezóne seriálu Svetového pohára biatlonistiek. V nemeckom Ruhpoldingu zvládla v 5. kole SP 7,5-km šprintérsku trať najrýchlejšie, druhú Češku Gabrielu Koukalovú zdolala o 22,0 sekúnd a tretiu Nemku Lauru Dahlmeierovú o 30,1 s.

Ženy museli strpieť aj sneženie, teplota na bode mrazu a prijateľný vietor však problémy u najlepších nenarobili. Ako prvá zo 104 štartujúcich si podmienky vyskúšala slovenská zástupkyňa Paulína Fialková (strelecká bilancia 0-2). V šprinte si trúfala aj preto, že Ruhpolding jej v minulosti doprial najvýraznejšie výsledky v kariére, vlani tam bola šiesta v stíhačke a siedma v šprinte. V streľbe ležmo neurobila ani jednu chybu a rozbehla sa k cennému výsledku. Škoda, že sa pribrzdila na druhom a piatom stojkovom nevybielenom terči. Anastasia Kuzminová (1-1) v Ruhpoldingu predtým ani raz neskončila medzi najlepšími tromi a podľa tejto štatistiky jej nemecké stredisko len skromne doprialo. Chybe sa nevyhla v ležke na treťom terči, v stojke na poslednom piatom, bežecky bola pomerne rýchla, no dva trestné okruhy ju dosť časovo spomalili.

Rovnako ako v šprinte mužov aj najlepšie ženy z poradia SP si zvolili vyššie štartovné čísla s predpokladom, že trať bude vyjazdenejšia, a tým aj rýchlejšia. Fínka Mäkäräinenová opäť udivovala superrýchlym behom, Bieloruska Domračevová minula posledný 10. terč, jeden zo sľubných medzičasov po streľbe stojmo dosiahla Nemka Hildebrandová, potom Dahlmeierová, Koukalová a Wiererová. Ani jedna však nestačila na bezchybný výkon Mäkäräinenovej. Hneď ako vybielila aj všetkých päť terčov v stoji, diváci už mohli vytušiť, že sledovali víťazný výkon. Fínka konečne v tejto sezóne triumfovala a v 34 rokoch si pripísala na konto jubilejné 20. víťazstvo v kariére. Rovnako čisto strieľali aj jej dve najväčšie súperky Koukalová a Dahlmeierová, obe o čosi pomalšie bežecky.

Z ďalších dvoch slovenských biatlonistiek Jana Gereková (1-2) nevybielila štvrtý ležkový, druhý a štvrtý stojkový terč, Ivona Fialková (5-0) raritne ani jeden ležkový.