Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. decembra 2011

Fitch pre dlhovú krízu zhoršila ratingy UniCredit S.p.A.UniCredit Bank Slovakia Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom. Ministerstvo ...Zdieľať
unicredit leasing LONDÝN 21. decembra (WEBNOVINY) - UniCredit Bank Slovakia


Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári.

UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka.Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti talianskej banky UniCredit S.p.A. (UniCredit) a oznámila, že pokračuje v monitorovaní ratingov spoločnosti s možnosťou ďalšieho zníženia.

Dlhodobý emisný rating (IDR) banky agentúra znížila na stupeň A- z A a krátkodobý IDR z úrovne F2 na F1. Známku individuálnej bonity UniCredit, tzv. viability rating (VR), agentúra zhoršila na úroveň "a-“ z predchádzajúcej hodnoty "a“.

Zhoršenie ratingu UniCredit nadväzuje na rozhodnutie zo 16. decembra, kedy agentúra Fitch oznámila, že začína prehodnocovať ratingy šiestich štátov eurozóny vrátane Talianska s možnosťou ich zníženia. Agentúra zároveň v utorok pridelila negatívny výhľad aj ďalším siedmim talianskym bankám. Medzi nimi je aj matka slovenskej VÚB banky, spoločnosť Intesa Sanpaolo.

Emisné ratingy a rating individuálnej bonity banky UniCredit podľa agentúry Fitch odrážajú najmä geograficky pestré zastúpenie banky na rôznych dôležitých trhoch, čo prispieva k diverzifikácii príjmovej základne a zlepšuje prístup k financovaniu.

Negatívny výhľad Fitch zdôvodňuje, podobne ako v prípade ratingov talianskeho štátu, najmä výraznými dopadmi dlhovej krízy v eurozóne na hospodársku a finančnú stabilitu. Banku tiež ťaží vysoká miera problémových úverov a nízka ziskovosť, čo platí najmä na domácom talianskom trhu. Možno preto očakávať, že v súčasných náročných podmienkach bude UniCredit pravdepodobne čeliť problémom pri napĺňaní svojich strategických plánov, upozorňuje agentúra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Západné Slovensko je zasnežené, na cestách sa šmýka
<< predchádzajúci článok
Ropa i zlato zdraželi pre dobré správy z americkej ekonomiky

Fitch pre dlhovú krízu zhoršila ratingy UniCredit S.p.A. - diskusné fórum čitateľov