14. marca 2021

FL: Žilina triumfovala v zápase s Trnavou v skupine o titul 2:1

V priamom súboji o tretie miesto v tabuľke si teda šošoni pred rivalom vytvorili päťbodový náskok. Stále tak platí, že Spartak v Žiline vyhral naposledy v auguste 2011.

Futbalisti FC DAC Dunajská Streda zvíťazili v 1. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o titul nad FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 2:0.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 2:0 (0:0)

Góly: 72. Kalmár, 89. Ramirez, ŽK: Christie-Davies - Čonka, Rozhodovali: Mastiš – Štrbo, Vorel

FC DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Balić, Christie-Davis, Schäfer, Divković (78. Andzouana)- Ramirez, Kalmár (88. Nebyla)

ViOn: Chovan - Čögley, Menich, Čonka - Pintér, Moško - Hrnčár, Duga, Tóth (58.Grozdanovski), Kovaľ (70. Kyziridis)– Ďubek (85. Švec)

Pred zápasom klubové vedenie zagratulovalo Makovi Divkovićovi, ktorý proti ViOnu nastúpil na stý zápas v drese Dunajskej Stredy. AKO 21-ročný sa stal najmladším hráčom v histórií klubu, ktorý to dosiahol. Prvá šanca v zápase prišla v 15. minúte, keď centrovanú loptu Müller poslal hlavičkou nad. V 20. minúte Ďubekov rohový kop Pintér z prvej poslal nad. Prvá polhodina prešla bez výrazných šancí. Hralo sa prevažne medzi šestnástkami, avšak s viacerými chybami na oboch stranách. Dunajská Streda sa dostávala do pokutového územia ViOnu, avšak obrana stála na pevných nohách. V 32. minúte to vyskúšal strelu z 25 metrov Kovaľ, ale bol nepresný. V 40. minúte prišla prvá vážnejšia šanca, Ramirezovu strelu z hranice pokutového územia však Chovan vyrazil. Na druhej strane vyskúšal Jedličkovu pozornosť Menich.

Obraz hry sa nezmenil ani po prestávke, naďalej sa hralo medzi šestnástkami. V 58. minúte mohol otvoriť skóre zápasu Ramirez, ktorý po centri z päťky poslal loptu nad. V 62. minúte pohrozil Čonka, ale mieril vedľa. V 70. minúte po Blackmanovej prihrávke vypálil Divković, ale mieril vedľa. V 75. minúte DAC išiel do vedenia, keď Kalmár z 23 metrov peknou strelou poslal loptu do siete – 1:0. Dunajská Streda aj po góle zostala v útočnom ťažení, držala viac loptu na kopačkách. V 87. minúte sa dostal k strele Ramirez v pokutovom území, odrazenú loptu poslal na bránu Balić, ale Chovan výborne chytil. V 88. minúte sa dostal k strele aj Dávid Hrnčár, avšak jeho strela letela vedľa. V 89. minúte DAC zvýšil vedenie, po Davisovom centri Ramirez hlavou poslal loptu do siete – 2:0. Moravcami.

Povedali po zápase:
Bernd Storck, tréner DAC: "Gratulujem mužstvu k víťazstvu. Bol to ťažký zápas proti dobre organizovanému súperovi. V polčase som povedal hráčom v kabíne, aby zostali trpezliví. Potom prišiel krásny gól Kalmára, prelomili sme čakanie. Potom prišiel krásny center Davisa a gól Ramireza. Teraz sme boli lepšie organizovaní, nenechali sme priestor na kontry. Som rád, že po prehre na Slovane, sme sa vrátili na víťaznú vlnu."

Ľuboš Benkovský, tréner Zlatých Moraviec: "Snažili sme hrať organizovane smerom dozadu, vyplniť priestory. Získavali sme lopty, ale nedokázali sme využiť voľné priestory. Súper okamžite odobral loptu a nemali sme možností na skórovanie. Jednu sme mali, musíme však také využiť. Budeme potom ťažko bodovať s kvalitnými súpermi."

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce remizovali s FC Nitra 1:1

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce remizovali v 1. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o udržanie s FC Nitra 1:1. Domácich poslal do vedenia v 83. minúte z pokutového kopu Isman Tandir, o deľbe bodov rozhodol v nadstavenom čase vlastný gól Filipa Vaška po rohovom kope hostí.

MFK Zemplín Michalovce - FC Nitra 1:1 (0:0)

Góly: 83. Tandir (11 m) - 90+. Vaško (vl.)

Rozhodovali: Očenáš - Poláček, Jánošík, ŽK: Vaško - Käuper, ČK: 81. Fabiš (po 2. ŽK), bez divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Markovič - Magda, Pino Soler, Vaško, Vojtko - Adekuoroye - Phillips (73. Diarra), Žofčák (79. Trusa), Begala (46. Bednár), Popovits (89. Siopis) - Zuberu (46. Tandir)

FC Nitra: Šípoš - Tančík, Fabiš, Kolčák, Celebi - Regasel, Mustavič (49. Käuper) - Meszároš (90+ Kurt), Jendrišek, Kindsvater (68. Ferleťák) - Franko (67. Chobot)

Hostia sa chceli Michalovčanom revanšovať za nedávnu prehru 0:1 a v prvom polčase boli ofenzívne aktívnejší. V 5. minúte si streleckú pozíciu vytvoril Jendrišek, ale minul bránku. Neskórovali ani po závare v šestkástke v 12. minúte a gól nepriniesla ani šanca Kindvatera, keď na bránkovej čiare ratoval Pino Soler. Brankár domácich Markovič si v prvom polčase poradil aj so strelami Fabiša a Jendrišeka a v 29. minúte ho od inkasovaného gólu zachránila spojnica bránky a Jendrišek následne netrafil bránku.

Do druhého polčasu lepšie vstúpili domáci. Popovits sa v 47. minúte ocitol pred Šípošom, ale v sľubnej príležitosti prestrelil bránku. V 81. mali domáci po faule Fabiša pokutový kop, z ktorého Tandir otvoril skóre - 1:0. Keď sa už zdalo, že sa zopakuje výsledok z predošlého vzájomného zápasu, udreli hostia. V nadstavenom šance hostia zahrávali rohový kop a michalovský obranca Vaško si loptu nešťastne zrazil do vlastnej bránky.

Jozef Majoroš, tréner MFK Zemplín Michalovce: "Nevyšiel nám prvý polčas, nehrali sme v ňom dobre. Všade sme boli neskôr ako súper, ktorý si vypracoval viaceré šance. Do druhého polčasu sme zmenili systém a potom to už bolo lepšie. Mali sme tri vyložené šance, nepremenili sme ich. Mrzí nás strata dvoch bodov, keď sme po poslednej štandardnej situácii inkasovali vlastný gól, ale chybu sme spravili už pred ním. Zápas sme mali dohrať na súperovej polovici."

Peter Lérant, tréner FC Nitra: “Na chlapcov sme hrdí, po celý zápas sme boli lepšie mužstvo. Do šatní sme mali ísť minimálne s dvojgólovým vedením, pretože sme v prvom polčase mali viacero šancí. Po prestávke sme mali problémy s nakopávanými loptami na Tandira, po ktorých mal súper šance. Mrzí ma, že asi v každom zápase proti nám má súper jedenástku. Po vylúčení sme hrali vabank, vrhli sme všetko do útoku a podarilo sa nám vyrovnať. Je to pre nás isté zadosťučinenie. Neviem si predstaviť, keby sme takto poškodení mali cestovať domov opäť s prehrou."

Pohronie zdolalo Senicu 3:0

Futbalisti FK Pohronie zvíťazili v 1. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o udržanie nad FK Senica 3:0.

FK Pohronie – FK Senica 3:0 (0:0)

Góly: 72. Chvěja, 76. Blahút, 84. Adler da Silva. Rozhodovali: Ochotnický – Somoláni, Weiss. ŽK: Weir - Košťál, Ljubičič. Bez divákov.

Pohronie: Hrdlička – Štrba, Pavlík, Heurtaux, Petrák – N'Zeyi (62. M. Adamec), Weir (88. Špiriak) – Blahút (88. Ladji), A. Da Silva, Fadera – Chvěja (79. Galuška).

Senica: Fryšták – Majdan, Asanović, Carrillo, Šimčák – Ljubičić – Niarchos (36. Turčák), Gamboš (82. Fotr), Piroska (84. D. Duda), Košťál (82. Gallovič) – Malec (84. Berisha)

Domáci začali lepšie, mali miernu prevahu i aktivitu, hrozil najmä Chvěja, ale do prvých vyloženejších šancí sa dostali Seničania. Košťál mieril v desiatej minúte z voleja tesne vedľa a po centri Pirosku hlavičkoval Asanovič presne k žrdi, Hrdlička musel zasiahnuť. Až potom sa o slovo prihlásili futbalisti Pohronia. Z druhej vlny strieľal Petrák a s tečovanou loptou mal gólman Fryšták problémy. Zaskvieť sa musel o pár sekúnd i po tvrdej strele Adlera da Silvu. Na opačnej strane sa ocitol vo veľkej šanci na zadnej žrdi Ljubičič, jeho strelu však domáci obranca dobre zblokoval. Najväčšiu možnosť mali Záhoráci po polhodine hry. Ocitol sa v nej po chybe súpera Malec, ktorý z hranice bieleho bodu trestuhodne minul odkrytú bránku. V druhom polčase chýbali dobré možnosti na jednej či druhej strane. Do menších sa dostal iba útočník Senice Malec, ale v záklone hlavičkoval nepresne a nevypýtal si penaltu ani po tom, čo v šestnástke prepadol cez protihráča v sľubnej pozícii. V 65. minúte sa ocitol ešte v nebezpečnej skrumáži, ale túto situáciu dobre zvládol Hrdlička. Toho potešili jeho spoluhráči v 72. minúte. Hosťujúci Piroska nezvládol odkop v rohu ihriska, loptu vybojoval Weir, posunul ju na Štrbu, ktorý vykúzlil presný center na hlavu Chvěju a ten skúsene zakončil presne k žrdi. Druhý gól pridali futbalisti Pohronia o štyri minúty z protiútoku dvoch na jedného. Adler sa neulakomil k strele, prihral na úplne voľného Blahúta a ten sa nemohol pomýliť pred prázdnou bránkou. Seničania sa v závere snažili znížiť, skúšal to z asi 25 metrov Gamboš, no mieril tesne vedľa ľavej žrdi. Po sérii striedaní v mužstve hostí prišiel ešte tretí úder domácich futbalistov. Parádne sa trafil spoza šestnástky razantnou strelou Adler da Silva, mieril presne k pravej žrdi a stanovil tak konečný výsledok na 3:0.

Jan Kameník, tréner Pohronia: „Som rád, že sme zvládli tento zápas a dotiahli ho do víťazstva. Minulý týždeň sa nám to nepodarilo a doma sme to chceli spraviť pred divákmi, ktorí nás povzbudzujú aj spoza plota. Mali sme dobrý vstup, boli sme aktívnejší, trošku nám chýbal dôraz v pokutovom území. Potom sa hostia zdvihli, začali byť tiež aktívnejší, vyrovnali hru. Ponúkli sme im jednu vyloženú šancu a navyše hrozili i zo štandardiek. My sme mali zlý vstup do druhého polčasu. Súper nás prevýšil v pohybe. Nedostávali sme sa k odrazeným loptám, hrali sme hlboko, nedokázali sme sa hore udržať. Nedostupovali sme súpera. Snažil som sa urobiť jednu zmenu v zostave a napokon sme to boli my, čo sme strelili prvý gól. To bolo dôležité. Snažili sme sa byť následne kompaktní v defenzíve a vyšla nám brejková situácia, ktorú sme dotiahli do druhého gólu. Tretím sme to už definitívne rozhodli. Hráčom patrí veľká vďaka za to.

Karol Praženica, tréner Senice: „Je to pre nás krutý výsledok. Začiatok zápasu sme nechytili, ale postupne sme sa do neho dostali a mali sme tam aj obrovskú šancu i ďalšiu pološancu. Žiaľ neboli sme efektívni. Druhý polčas sme boli aktívnejší až do inkasovaného gólu. Ten nás dostal do situácie, kedy sme zvesili hlavy a dostali ďalšie dva. Do toho prvého gólu sme však rozhodne neboli slabším tímom.

Ružomberok podľahol ŠKF Sereď 0:1

Futbalisti ŠKF Sereď zvíťazili v 1. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o udržanie nad MFK Ružomberok 1:0.

ŠKF Sereď - MFK Ružomberok 1:0 (0:0)

Gól: 81. Slaninka. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Morong, Slaninka, Jureškin, Michalík, Machuča - Madleňák.

ŠKF Sereď: Yakubu - Kuník, Michalík, Hučko, Slaninka (90. Mlakar) - Machuča, Potoma (62. Diaz) - Iván (26. Bušnja), Morong, Jureškin (90. Salini) - Lačný 8

MFK Ružomberok: Krajčirík - Čurma, Maslo, Mojžiš - Gerec, Zsigmund, Madleňák - Kostadinov, Brenkus (80. Múdry) - Kružliak, Boďa (80. Ďungel)

Od úvodnej minúty sa hral obojstranne otvorený futbal. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, ale strelecké príležitosti absentovali V 19. minúte šikovnú akciu Serede po osi Iván - Lačný zastavil ofsajdový verdikt. V 33. min tvrdá strela Bušnju knokautovala na hranici šestnástky Masla. Jediný strelecký pokus medzi žrde priniesla 45. minúta, ale Bušnjovu strelu ružomberský gólman bez problémov kryl. Obraz hry sa nezmenil ani po prestávke. Pozorné defenzívy a bezzubé ofenzívy veľa futbalovej krásy nepriniesli. V 52. minúte prišla rýchla kontra domácich, Bušnja vysunul Lačného, ale ten z hranice šestnástky strieľal nad bránku. Po hodine hry Lačný našiel Jureškina, ktorého strela z rohu šestnástky minula cieľ. Na opačnej strane skúšal šťastie Zsigmund, ale jeho strelu z 20 m Yakubu skrotil. Ako blesk z čistého neba pôsobila situácia v 81. minúte. Nie príliš vydarený center Slaninku zapadol za chrbát prekvapeného gólmana Ružomberka. V 89. min mohlo byť vyrovnané. Kostadinov našiel Kružliaka, ale toho vychytal Yakubu. V závere hrali hostia vabank, ale domáci si šťastné víťazstvo ustrážili.

Gergely Geri, tréner Serede: "Dnes sme išli za víťazstvom. Súpera sme do ničoho nepustili. Gól sme síce dali šťastný, ale šťastie praje pripraveným. V skupine o záchranu je dôležitý každý bod. Máme pred sebou ešte veľa zápasov. Za dnešný výkon musím chlapcov pochváliť."

Ján Haspra, tréner Ružomberka: "Vedeli sme, že hráme so súperom, v zápasoch ktorého veľa gólov nepadá. To sa dnes aj potvrdilo. Nakoniec chlapci zo Serede dali šťastný gól, nám sa už vyrovnať nepodarilo. Myslím si, že to bol remízový zápas."

Žilina triumfovala v zápase 1. kola Fortuna ligy v skupine o titul s Trnavou 2:1

Futbalisti MŠK Žilina triumfovali v sobotňajšom zápase 1. kola Fortuna ligy 2020/2021 v skupine o titul pod Dubňom so Spartakom Trnava 2:1. V priamom súboji o tretie miesto v tabuľke si teda "šošoni" pred rivalom vytvorili päťbodový náskok. Stále tak platí, že Spartak v Žiline vyhral naposledy v auguste 2011.

MŠK Žilina - Spartak Trnava 2:1 (0:0)

Góly: 89. Jibril, 90.+6 Slebodník - 49. Saymon, ŽK: Ďuriš, Jibril, Gono, Slebodník - Jendrek, ČK: 90.+ Jendrek po 2 ŽK. Rozhodovali: Somoláni - Hancko, Straka, bez divákov.

Žilina: Petráš - Anang, Kopas, Kiwior, Sluka (77. Goljan) - Bičachčjan, Myslovič (55. Slebodník), Gono - Ďuriš (63. Iľko), Kurminowski (55. Jibril), Kaprálik (55. Rusnák)

Trnava: Rusov (90. Kamenár) - Grič, Tumma, Twardzik - Koštrna, Savvidis, Kolesár (73. Vlasko), Mikovič - Saymon, Ristovski (73. Jendrek), Bamidele Isa

Pod Dubňom sa v súboji o tretie miesto tabuľky hral v prvom polčase dobrý futbal, ale chýbali mu šance. Oba tímy nasadili ostré tempo a snažili sa dostať defenzívu súpera do úzkych, no obrany pracovali bezchybne. V 30. minúte mohol otvoriť skóre domáci Ďuriš, prienik zakončil strelou pod brvno, ale brankár Rusov bol pozorný. O päť minút sa z prvej oprel do lopty Ristovski, ale jeho strela minula pravú tyč domácej brány. V 40. minúte domáci pohrozili zo štandardky, center Bičachčjana pristál priamo na kopačke Kopasa, ten sa však do zakončenie nedostal.

Ani druhý polčas úrovňou nezaostal. Trnava gólovo udrela v 49. minúte, keď si žilinská obrana nepostrážila center z ľavej strany a pre Cabrala Saymona už nebol veľký problém úspešne zakončiť. Domáci sa pustili do ofenzívy, hostia pomerne bez problémov odolávali. Domáci mladíci postupne pridávali plyn, ale do čistých šancí sa nie a nie prepracovať. V 81. minúte z priameho kopu z hranice šestnástky nepresne napriahol domáci Kopas. Trnava napokon domácemu tlaku podľahla a v 89. minúte po hrubej chybe Rusova, ktorému vypadla z rúk lopta vyrovnal Jibril. Rusov sa pri dopade z výskoku navyše zranil a musel ho nahradiť kolega Kamenár. Trnava v divokom závere ešte prišla v nadstavenom čase o vylúčeného debutanta Jendreka, ktorý videl druhú žltú kartu. A prišla aj o bod, keď v poslednej sekunde rozhodol šťastne tečovanou strelou Slebodník, nešťastnikom na strane hostí bol Twardzik.

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "My sme sa na tento zápas zodpovedne pripravili a vedeli sme, kde bol problém v Trnave a svojím spôsobom sme zámer splnili. Držali sme Trnavu v prvom polčase viac-menej na jej polovičke a snažili sme sa ju unaviť. To sa možno v závere aj potvrdilo. Do druhého polčasu sme chceli niečo zmeniť, chýbala nám dynamika. Chalani pracovali dobre, ale zmeny nám pomohli, prišli svieži hráči a oni rozhodli, že sme zvíťazili. Mali sme aj kus šťastia, ale išli sme za ním a dnes nám bolo dopriate. Rozhodlo sa v posledných sekundách, futbal je krásny, o to viac sú tam emócie. Chlapcom gratulujem k víťazstvu."

Michal Gašparík, tréner Trnavy: "Tak ako sme doma zlomili zlú sériu so Žilinou, tak sme to chceli aj dnes. Do 88. minúty sa nám to darilo. Potom sa udiali veci aké sa udiali, bohužiaľ futbal vie byť aj takýto krutý. Prišli sme o kapitána, prvýkrát postavím dorastenca a dostane červenú kartu a potom ešte v 96. minúte z tečovanej strely dostaneme gól a nemáme ani bod. Žilina mala územnú prevahu, ale my sme priestory dobre vykrývali a vyložené šance nemala. My sme v prvom polčase nedotiahli veci, v druhom áno a výsledok sme chceli ustrážiť. Ale bohužiaľ."