Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. februára 2006

Fossett sa dostal v ultraľahkom lietadle nad severnú AfrikuAmerický milionár a dobrodruh Steve Fossett sa v rámci svojho pokusu obletieť zemeguľu v ultraľahkom lietadle bez medzipristátia dostal nad severnú Afriku.Zdieľať
V dnešných ranných hodinách Fossett letel podľa internetovej stránky www.virginatlanticglobalflyer.com vo výške 13.400 metrov nad púštnou oblasťou západného Alžírska. Odštartoval v stredu o 13.20 h SEČ z prenajatej dráhy Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, ktoré zvyčajne využívajú pri pristávaní raketoplány vesmírnej agentúry NASA.

      Šesťdesiatjedenročný Fossett chce na lietadle Virgin Atlantic/Global Flyer bez prestávky a sám prekonať vzdialenosť 41.978 kilometrov. Bolo by to o 1126 kilometrov viac, ako sa podarilo prekonať v balóne Švajčiarovi Bertrandovi Piccardovi a Britovi Brianovi Jonesovi v roku 1999.
      Fossettova cesta sa nezačala dobre. Štart plánovaný pôvodne na utorok sa musel pre zlé počasie a technický problém o deň odložiť. Pri stredajšom štarte potrebovalo lietadlo dlhší rozbeh ako sa predpokladalo. Z tohto dôvodu sa teplota v pilotnej kabíne pri stúpaní načas zvýšila až na 54 stupňov Celzia, v dôsledku čoho vypadli prístroje.
      Ultraľahké lietadlo sa navyše zrazilo s dvoma vtákmi. Podľa hlavného inžiniera letu Jona Karkowa to však neohrozilo jeho funkčnosť. Fossett by mal pristáť v sobotu v Anglicku.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fossett preletel nad Áziou, v kabíne už nemá teplo
<< predchádzajúci článok
Cestovateľ Rasťo Ekkert je v dvojdňovom časovom sklze oproti plánom