Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. februára 2015

Fotografie Stenina o Ukrajine sú v bratislavskej River GalleryPod názvom Donbas je od 24. februára do 1. marca v bratislavskej River Gallery výstava ruského vojnového fotografa Andreja Alexejeviča Stenina.Zdieľať
Foto: River Gallery
Bratislava 23. februára (TASR) – Pod názvom Donbas je od 24. februára do 1. marca v bratislavskej River Gallery výstava ruského vojnového fotografa Andreja Alexejeviča Stenina.


"Výstava je pamätníkom jeho práce, za ktorú zaplatil životom," povedal na dnešnej vernisáži nový ruský veľvyslanec v SR Alexej Fedotov.

Túto smutnú realitu dokumentujú fotografie, na ktorých je jeho zhorené auto aj objektív. Ďalšie dve zachytávajú jeho pohreb a stretnutie priaznivcov na fotografovu spomienku. Andrej Stenin ako vojnový fotograf pracoval na Ukrajine od mája minulého roka a posledné zábery poslal do redakcie 5. augusta 2014. Odvtedy bol nezvestný a jeho telesné pozostatky našli 20. augusta vo vyhorenom aute. Telo nebolo vraj identifikovateľné a poznali ho iba podľa jeho auta a objektívu. Pohreb mal 5. septembra na cintoríne v Moskve.

Podľa slov Lucie Bartošovej zo spoločnosti MaRussia, ktorá je organizátorom výstavy, vybrali na ňu 33 farebných záberov z asi tisícky poskytnutých. "Je ich 33, pretože v takom veku zomrel," zdôvodnila Bartošová počet farebných záberov na plátne.

Smutné dôsledky vojny

Vo výbere sú prevažne fotografie z minuloročného leta až do 31. júla. Sú z miest Semionovka, Kramatorsk, Snežnoe, Šachťorsk či Slaviansk v oblasti Donbas. Ranení a zabití ukrajinskí vojaci, zničené budovy, tiež detský domov a iné objekty, vojaci domobrany strieľajúci z mínometov či obyvateľ naberajúci vodu z potoka, pretože voda z vodovodu netečie niekoľko týždňov, sú smutné dôsledky vojnového stavu. Jediné dve fotografie sú trochu "normálne", a to usmiate deti v spoločnosti vojakov a prvé oficiálne uzavreté manželstvo v novoruskom meste Doneck 11.7.2014 tesne pred 14. hodinou.

Andrej Stenin (1980) bol pôvodne novinár v denníku Rossijskaja gazeta v Moskve. Profesionálnemu fotografovaniu sa začal venovať v roku 2008 a pracoval pre rôzne redakcie i agentúry. Od začiatku sa zameriaval na vojnové konflikty, masové demonštrácie a mimoriadne udalosti. Najviac času preto strávil v Sýrii, pásme Gazy, Egypte a Líbyi. Od roku 2014 bol zvláštny fotoreportér Združeného riaditeľstva fotoinformácie RIA Rossija segodňa. Jeho posledné pôsobenie na Ukrajine sa mu stalo osudným. Steninove fotografie boli už vystavené v Moskve, Varšave, Budapešti a New Yorku.

Po bratislavskej výstave uvidia jeho fotografie v Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici do 22. marca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sledovanosť Oscarov v TV klesla o 16 percent na 36,6 milióna divákov
<< predchádzajúci článok
Zomrela najstaršia Nemka, mala 112 rokov