Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2018

Francúzsko avizovalo skoré diplomatické iniciatívy pre SýriuNa archívnej snímke sýrske mesto Damask.Zdieľať
Na archívnej snímke sýrske mesto Damask. Foto: TASR/AP
Paríž/Berlín/Moskva 15. apríla (TASR) - Po vzdušných útokoch západných štátov v Sýrii avizovalo Francúzsko v sobotu skoré diplomatické snahy zamerané na hľadanie mierového riešenia tamojšieho dlhoročného konfliktu.


"Francúzsko sa znova chopí iniciatívy v Bezpečnostnej rade (OSN), aby sme sa postarali o to, že sa pohybujeme smerom k mierovému urovnaniu sýrskej krízy," povedal šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian v sobotu večer pre televíziu TF1. "Už v pondelok sa chopíme iniciatív - v Bezpečnostnej rade v New Yorku, v Bruseli na stretnutí ministrov zahraničných vecí (EÚ) - a so všetkými, ktorí chcú stanoviť časový plán," citovala ho agentúra DPA.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas už predtým počas dňa ohlásil, že jeho krajina sa hodlá spoločne s Francúzskom zasadiť za vytvorenie medzinárodného formátu "vplyvných štátov", ktorý by mohol pohnúť politický proces v Sýrii dopredu.

Francúzsko, USA a Británia v noci na sobotu vykonali vzdušné útoky na ciele v Sýrii, a to v odplate za údajný útok chemickými zbraňami, z ktorého obviňujú sýrsku vládu. V Sýrii zúri už sedem rokov občianska vojna, mierové rozhovory v Ženeve pod záštitou OSN boli doposiaľ bezvýsledné, pripomína DPA.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v sobotňajšom vyhlásení uviedlo, že letecké útoky trojice západných krajín v Sýrii uštedrili úder práve tomuto ženevskému procesu. Podľa vyhlásenia rezortu, ktorý priniesla štátna tlačová agentúra TASS, západné krajiny takto podporili extrémistov v Sýrii a naznačili snahu rozdeliť tento štát. Sýrski extrémisti totiž môžu dostať príležitosť na preskupenie svojich síl, čo predĺži vojnu a skomplikuje politické riešenie, tvrdí ruský rezort.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudia vyšli do ulíc Damasku na podporu vlády po vzdušných úderoch
<< predchádzajúci článok
Sunday Times: Británia by reagovala na kybernetický útok Ruska odvetou

Francúzsko avizovalo skoré diplomatické iniciatívy pre Sýriu - diskusné fórum čitateľov