10. septembra 2019

Futbalisti SR vykročili v Budapešti na ME, Hapal: Rozhodla efektivita

Na snímke radosť trénera Slovenska Pavla Hapala po víťazstve 2:1 v zápase kvalifikácie EURO 2020 vo futbale v E-skupine Maďarsko - Slovensko v Budapešti 9. septembra 2019.

Na snímke radosť trénera Slovenska Pavla Hapala po víťazstve 2:1 v zápase kvalifikácie EURO 2020 vo futbale v E-skupine Maďarsko – Slovensko v Budapešti 9. septembra 2019. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 10. septembra (TASR) - Slovenskí futbalisti sa v maďarskom kotle neuvarili. V pondelok v dôležitom kvalifikačnom zápase EURO 2020 zvíťazili v Budapešti 2:1 a správnym spôsobom zareagovali na predchádzajúci nepríjemný domáci debakel 0:4 s chorvátskymi vicemajstrami sveta. Vo vypredanej Groupama Arene čelili vo vypätej atmosfére veľmi motivovanému súperovi, ktorý v nej už zdolal Chorvátov aj Wales, ale vďaka enormnému nasadeniu a efektivite urobili rázny krok k postupu na šampionát.

Prvých 30 minút sa zverenci českého trénera Pavla Hapala podľa očakávania najmä bránili tlaku domácich, potom však postupne preberali opraty súboja. Dostali sa do vedenia vďaka Róbertovi Makovi v 41. minúte a hoci na začiatku druhého polčasu inkasovali z priameho kopu na 1:1, zareagovali najlepším možným spôsobom a víťazným gólom Róberta Boženíka. Do tabuľky si pripísali tri body za tretie víťazstvo a sú v nej na druhej, postupovej priečke.

Päťdesiatročný Hapal pred súbojom v Maďarsku zdôraznil, že očakáva adekvátnu reakciu. Tá sa dostavila a mužstvo okolo kapitána Mareka Hamšíka najmä v druhom polčase hralo výborne. "Nikoho by som nevyzdvihoval. Je pravda, že tento zápas bol odlišný ako s Chorvátmi. Boli sme presnejší, aj keď súper bol veľmi dobrý. Podržal nás Maťo Dúbravka neskutočnými zákrokmi, prežili sme nejaké ich šance. Čakali sme na tú svoju. Premenili sme hneď tú prvú vážnu, dokázali sme zareagovať aj na stav 1:1, keď vyrovnali. Aj keď vývoj v tabuľke aj za remízového stavu nebol nepriaznivý. Dali sme druhý gól a potom sme ešte mali stopercentnú tutovku Robom Makom, ktorý netrafil prázdnu bránu. Mohli sme to rozhodnúť, no bolo to dramatické až do konca. Starší a skúsení lídri tu sú, aby potiahli mladších hráčov, aby ukázali tú svoju pravú tvár," zhodnotil súboj Hapal, podľa ktorého faktorom úspechu bola efektivita a nasadenie: "Rozhodla efektivita, dali sme o jeden gól viac ako súper. Aj keď Maďari mali príležitosti, ktoré ale nedokázali premeniť. Pri niektorých situáciách sme mali aj šťastie, iné sme dokázali dobre ubrániť. A rozhodlo tiež nasadenie hráčov."

Víťazný gól, vôbec prvý v A-tíme, strelil presnou strelou k ľavej žrdi útočník MŠK Žilina Boženík. Ten nahradil v základe Ondreja Dudu a Hapalovi tento ťah vyšiel. "Boženíka sme si vyskúšali v Azerbajdžane. Je na ihrisku neskutočne pracovitý a zvádza množstvo osobných súbojov. Do zápasov dáva tú fyzičnosť, to behanie, napádanie stopérov. Práve toto sme chceli zmeniť oproti zápasu s Chorvátskom. To sa splnilo a nakoniec aj zápas rozhodol," uviedol Hapal, ktorý dostal aj otázku na klubovú vyťaženosť Róberta Maka: "O Makovi som čítal aj od médií, že pravidelne nehráva, že nemá zápasovú prax. Ale predsa len je to jeden z našich najskúsenejších hráčov. A keď už sme ten káder omladili, tak Robo tam patrí. Odohral dobrý zápas a myslím si, že ak niekto zniesol merítko aj v zápase s Chorvátskom, tak to bol určite Robo."

Kormidelník SR čelil aj otázke, či práve derby vo vypätej atmosfére, keď domáci diváci mohutne vypískali slovenskú hymnu, namotivovalo ešte o kúsok viac jeho hráčov. Odpovedal na ňu diplomaticky: "Nechcem to veľmi rozoberať, viem, že vzťahy sú napäté. Som iba rád, a verím tomu, že sa po zápase nikomu nič nestalo. Že sa všetci dostali domov bez akýchkoľvek problémov. Pre hráčov bola najväčšia motivácia, že sme neodohrali dobrý zápas s Chorvátskom. Tam bol plný štadión našich fanúšikov, tam sme sa mali ukázať a, bohužiaľ, tam nám to nevyšlo."

Slováci sa najbližšie v boji o šampionát stretnú v októbri doma s Walesom. V novembri potom zakončia kvalifikáciu v Chorvátsku a doma s Azerbajdžanom.