22. septembra 2015

Futsal: Slováci v baráži neprešli cez Azerbajdžan, ME budú bez nich

Na snímke futsalisti Azerbajdžanu sa tešia z postupu na finálový turnaj ME 2016 v Belehrade po odvetnom barážovom dueli Slovensko - Azerbajdžan v Trnave v utorok 22. septembra 2015.

Na snímke futsalisti Azerbajdžanu sa tešia z postupu na finálový turnaj ME 2016 v Belehrade po odvetnom barážovom dueli Slovensko – Azerbajdžan v Trnave v utorok 22. septembra 2015. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Trnava 22. septembra (TASR) - Slovenskí futsalisti si nezahrajú na finálovom turnaji ME 2016 v Belehrade. V barážovej konfrontácii bol nad ich sily Azerbajdžan, s ktorým v úvodnom meraní síl v Baku prehrali 1:3 a v utorňajšej odvete iba remizovali 1:1. Zverenci trénera Mariána Berkyho v Mestskej Športovej hale v Trnave nedokázali pre Slovensko vybojovať historický postup na veľký turnaj.

Kontinentálny šampionát bude prebiehať 2.-13. februára 2016 v srbskej metropole. Domácej reprezentácii budú robiť spoločnosť víťazi skupín hlavného kola kvalifikácie - Rusko, Španielsko, Taliansko (obhajca titulu), Ukrajina, Slovinsko, Chorvátsko a Portugalsko. Z baráže ich doplnia štyri úspešné tímy, ktoré skompletizujú tucet účastníkov európskeho šampionátu. Žrebovanie základných skupín sa uskutoční v piatok 2. októbra o 12.00 SELČ v priestoroch belehradskej radnice.

Slováci na vrcholnom podujatí ako sú MS alebo ME doposiaľ neštartovali. V hlavnom kole cestovali do Dubrovníka, kde zdolali Arménsko 7:1 a poradili si aj s Tureckom 5:1. V kľúčovom súboji však podľahli domácim Chorvátom 2:3 a z 2. miesta sa im ušla iba miestenka v baráži.

baráž ME 2016 - 2. zápas:
SLOVENSKO - Azerbajdžan 1:1 (0:1)
Góly: 25. Rafaj - 8. Borisov. Rozhodovali: Onatsu a Lehtinen (obaja Fín.)

/prvý zápas 1:3, na ME postúpil Azerbajdžan/

zostavy:
SR: Brndiar - Rick, Kozár, Kyjovský, Brunovský - Rafaj, Zdráhal, Fehérvári, Doša (Klema - Višváder, Bahna)
Azerbajdžan: Husejnli - Farzalijev, Augusto, Amadeu, Borisov - Eduardo, Rafael, Hamazajev, Čovdarov (Kurdov - Mammadkarimov, Cesar, Baghirov, Atajev)

Slovákom pre kartový trest chýbal Drahovský, s piatimi gólmi ich najlepší kvalifikačný strelec. Slušne zaplnená trnavská hala videla od úvodných minút obojstranne taktický boj. Domácich hráčov až príliš zväzovala snaha o zmazanie manka z prvého súboja, ich hre chýbal moment prekvapenia. V 8. minúte Azerbajdžan nečakane udrel, keď sa z diaľky oprel do lopty Borisov a vymietol ľavý horný vinkel - 0:1. Brankár hostí Husejnli v prvom polčase mohol poďakovať spoluhráčom, ktorí skvele vykrývali priestor v defenzíve a Slovákov nepustili de facto do ani jednej vyloženej príležitosti.

Po prestávke sa Slováci viac tlačili pred Husejnliho, v dobrých príležitostiach boli Rick a Kozár, ale nezapršalo z nich. Až v 25. minúte sa im podarilo vyrovnať po individuálnom prieniku Rafajovi, ktorý prestrelil azerbajdžanského brankára - 1:1. Dosiahnutý gól Slovákov posmelil, v ofenzíve pôsobili variabilnejšie a aktivitou si pýtali druhý zásah, ktorým by sa vrátili do hry o postup. V 28. minúte Rickovu delovku Husejnli s námahou vyrazil, Kozárov pokus vyzeral ešte nádejnejšie, ale napokon po teči hosťujúceho gólmana skončil tesne veľa žrde. Necelých osem minút pred koncom začali hrať Slováci power play, ale okrem Kozárovej štipľavej jedovky nedokázali nič viac vymyslieť a tak sa im po remíze 1:1 rozplynul postupový sen.