Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. novembra 2010

Fyzické osoby budú platiť zdravotné odvody z dividendFyzické osoby budú platiť zdravotné odvody z dividend. Po štvrtkovom rokovaní koaličnej rady to vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Predseda koaličnej SaS ...Zdieľať
peniaze Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Fyzické osoby budú platiť zdravotné odvody z dividend. Po štvrtkovom rokovaní koaličnej rady to vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Predseda koaličnej SaS Richard Sulík však navrhuje zmenu sadzby. "Náš predseda pripomenul jeden fakt, a to ten, že sadzba pri týchto zdravotných odvodoch z dividend nemôže byť 14 %, ale len 10 %, a to z dôvodu, že tam ide o princíp výpočtu z tzv. superhrubej mzdy," povedal po štvrtkovom rokovaní koaličnej rady minister práce Jozef Mihál. Superhrubú mzdu, ako súčasnú hrubú mzdu navýšenú o odvody zamestnávateľa, plánuje vláda zaviesť do konca volebného obdobia. SaS je pritom aj za platenie zdravotných odvodov z prenájmu. Zdravotnícky výbor však na svojom poslednom stretnutí odobril ponechanie tejto výnimky.


Podľa vládou schválenej novely zákona o zdravotnom poistení majú byť zdravotné odvody z dividend ohraničené stropmi. Stropy by sa mali rovnako uplatňovať aj pri platení preddavkov na zdravotné poistenie z dividend. Maximálny ročný vymeriavací základ na platenie poistného z dividend by mal byť 36-násobkom priemernej mesačnej mzdy na Slovensku.

Maximálny mesačný vymeriavací základ pri platení preddavkov z dividend navrhol rezort zdravotníctva vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy. Právnickú osobu, ktorá vypláca dividendy fyzickej osobe, rezort definuje ako obchodnú spoločnosť alebo družstvo so sídlom na Slovensku alebo obdobnú obchodnú spoločnosť alebo družstvo so sídlom v cudzine.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatepľovať a šetriť energiu sa oplatí
<< predchádzajúci článok
Tisíce ľudí v Tbilisi demonštrovali proti Saakašvilimu