Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. júna 2019

Gastronómii sa v Česku daríIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Marko Erd
Praha 15. júna (TASR) - Počet reštaurácií a pohostinstiev v Česku sa za posledných deväť rokov zdvojnásobil. Biznisu v reštauračných službách sa darí napriek tomu, že sa zaviedla elektronická evidencia tržieb, zákaz fajčenia a podnikanie v reštauračných službách je dlhodobo vystavené nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a vysokej konkurencii.


Ako ukázala analýza spoločnosti Bisnode, ktorú tento týždeň zverejnili servery novinky.cz a e15.cz, v Českej republike je aktuálne 21.072 firiem, ktoré podnikajú v stravovaní a pohostinstve. Ročne pribúda vyše 1000 nových podnikov. Najviac, celkovo 2471 firiem, založili podľa Bisnode v roku 2016, keď bola spustená elektronická evidencia tržieb.

Počet reštaurácií sa výrazne zvyšoval aj v ďalších dvoch rokoch. V roku 2017 ich vzniklo 2050 a o rok neskôr 1613. Rok 2018 bol však zároveň rekordný z pohľadu počtu zrušených reštaurácií, zaniklo ich 457. "Ak tento rok budú reštauračné zariadenia vznikať a zanikať rovnakým tempom ako v prvých piatich mesiacoch roka, potom vznikne najmenej a zanikne najviac subjektov za posledných deväť rokov," povedala analytička Bisnode Petra Štěpánová.

"Prevádzkovanie reštaurácie patrí medzi Čechmi dlhodobo k obľúbeným odvetviam podnikania, a to napriek tomu, že trpí nedostatkom kuchárov a čašníkov a silným konkurenčným prostredím," dodala Štěpánová.

Záujem neovplyvnil ani úplný zákaz fajčenia v reštauráciách, ktorý začal platiť koncom mája 2017. Aj keď niektoré, najmä menšie či dedinské pohostinstvá, sa sťažovali na pokles počtu návštevníkov, podľa minuloročného prieskumu agentúry Ipsos sa rok po zavedení zákazu počet zákazníkov v priemere zvýšil. Podpísali sa pod to najmä tí zákazníci, ktorí tam predtým chodili len výnimočne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel svetoznámy režisér Franco Zeffirelli, preslávil sa aj filmovým spracovaním Rómea a Júlie
<< predchádzajúci článok
R. Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

Gastronómii sa v Česku darí - diskusné fórum čitateľov