Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2023

Haščák žiada od Matoviča verejné ospravedlnenie, v hre je aj civilná žalobaŠéfovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi zaslali právnici Jaroslava ...Zdieľať
hascak matovic 676x451 5.6.2023 (SITA.sk) - Šéfovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi zaslali právnici Jaroslava Haščáka výzvu na upustenie od zásahov do osobnostných práv podnikateľa spolu s výzvou na ospravedlnenie.


Ako informovala advokátska kancelária Relevans s.r.o., Matovič sa totiž podľa nich vo vzťahu k Haščákovi opakovane a intenzívne dopúšťa výrokov, ktoré patria do kategórie tzv. nenávistného prejavu („hate speech“). Takýmito výrokmi Matovič údajne podnecuje verejnosť k nenávisti voči osobe Haščáka či voči jeho rodinným príslušníkom.

Nenávistné prejavy naberajú na intenzite


„Vo svojich verejných vyjadreniach, z ktorých mnohé preberajú aj slovenské médiá, napríklad označuje pána Haščáka za páchateľa najrôznejšej trestnej činnosti, a to aj takej, v dôsledku ktorej zomierajú tisíce chorých ľudí ročne pre neposkytnutie adekvátnej zdravotnej starostlivosti," zdôrazňujú advokáti.

Skutočnosť, že Haščákovi boli opakovane adresované rôzne vyhrážky, je podľa jeho právnikov dôkazom toho, že nenávistné prejavy neostávajú iba v mediálnom priestore či na sociálnych sieťach, ale majú priamy dopad na konkrétne skutky ľudí a môžu vyústiť do reálnej tragédie.

„Je zrejmé, že s blížiacimi sa voľbami a prebiehajúcou predvolebnou kampaňou naberajú nenávistné prejavy Igora Matoviča na intenzite," konštatujú právnici.

Zámer podať civilnú žalobu


V prípade, ak Matovič od spomenutých prejavov neupustí, právnici Haščáka avizujú zámer podať civilnú žalobu a dožadovať sa súdnej ochrany.

„Boli by sme však, samozrejme, oveľa radšej, ak by to nebolo potrebné a Igor Matovič by práva pána Haščáka a jeho rodiny rešpektoval dobrovoľne," dodali advokáti.

Agentúra SITA požiada o stanovisko hnutie OĽaNO.


Zdroj: SITA.sk - Haščák žiada od Matoviča verejné ospravedlnenie, v hre je aj civilná žaloba © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Získali ste štátny príspevok na digitálneho žiaka? Príďte ho využiť do DATARTu!
<< predchádzajúci článok
Fico k mafiánskym praktikám pridal aj šírenie strachu, tvrdia stredopravé strany a odmietajú ruskú propagandu