02. marca 2006

Historické víťazstvo slovenských futbalistov vo Francúzsku 1:2

Slovenskí futbalisti vyhrali v stredajšom prípravnom medzištátnom zápase nad favorizovaným Francúzskom 2:1. V dueli, ktorý sa hral na parížskom Stade de France, otvoril skóre v 62. min striedajúci ...

PARÍŽ 2. marca (WN/SITA) - Slovenskí futbalisti vyhrali v stredajšom prípravnom medzištátnom zápase nad favorizovaným Francúzskom 2:1. V dueli, ktorý sa hral na parížskom Stade de France, otvoril skóre v 62. min striedajúci Szilárd Németh. Útočník Racingu Štrasburg prišiel na ihrisko iba tri minúty pred svojim 22 reprezentačným gólom. Domácim sa podarilo vyrovnať v 75. minúte, keď Wiltord premenil prísne nariadený pokutový kop. O historicky prvom víťazstve Slovenska nad Francúzskom rozhodol v 82. min Jozef Valachovič presnou strelou z priameho kopu. Pre Francúzsko je to štvrtá prehra na štadióne v Saint-Dennis a zároveň prvá porážka pod vedením trénera Raymonda Domenecha po osemnástich zápasoch.

Francúzsko - Slovensko 1:2 (0:0)

Góly: 75. Wiltord (11 m) - 62. Sz. Németh, 81. Valachovič, bez ŽK, rozhodovali: Thomson - Cunningham, Murphy (všetci Škót.), 56 000 divákov

Francúzsko: Barthez - Sagnol, Thuram, Boumsong, Silvestre (62. Abidal) - Dhorasoo, Vieira, A. Diarra - Zidane (46. Malouda) - Anelka (46. Wiltord), Trezeguet (46. Trezeguet)

Slovensko: Hajdúch - Zabavník (90.+ M. Petráš), Škrtel, J. Ďurica, Čech - Krajčík (78. Valachovič), Borbély, P. Hlinka (86. Hodúr) - Hološko (59. Sz. Németh) - Vittek (90. Kopúnek), Jakubko (70. Bicák)

V úvode Slováci favorizovaných domácich takmer prekvapili. Už v 40. sekunde sa dostal k strele z nebezpečnej vzdialenosti Jakubko a stopér Boumsong musel odvracať na roh. Vzápätí nasledovala strela Zabavníka, nemala však zďaleka správny smer. Francúzi pohrozili prakticky z protiútoku, no nebezpečný center z ľavej strany v podaní Silvestra Trezeguet nespracoval. O dve minúty sa situácia takmer zopakovala. Centroval tentoraz sprava Sagnol a Trezeguet volejom mieril nad bránku Slovenska. V 13. min sa po prvý raz zaskvel debutant Hajdúch, keď pekne vyboxoval strelu Anelku. Francúzi si v úvodnej dvadsaťminútovke vypracovali výraznú prevahu, ale v zakončení im chýbal moment prekvapenia. V 23. min sa oň pokúsia hrotová dvojica Anelka - Trezeguet. Vzájomne si vymenili loptu a druhý menovaný z dobrej pozície trafil bočnú sieť. O minútu neskôr sa mohlo meniť skóre na opačnej strane. Krásnou strelou z vyše 25 m sa prezentoval Vittek, Barthez však loptu mieriacu pod brvno vytlačil na roh. V ďalšom priebehu I. polčasu sa už výraznejšie šance nezrodili, a tak po polovici duelu držali Galisovi zverenci na Stade de France nádejný bezgólový stav. Hneď po zmene strán sa mohlo meniť skóre v prospech "Les Bleus". Po chybe Čecha sa dostal do behu s loptou Wiltord a jeho center pred nabiehajúcim Henrym v poslednej chvíli odkopol na roh Škrtel. V 53. min Henry preletel popri obrancoch Slovenska ako víchor, ale gólovú radosť mu včasným vybehnutím nedoprial Hajdúch. O ďalšie dve minúty sa gólman Ružomberka opäť prezentoval dobrým zákrokom, keď vyrazil “štipľavý” priamy kop Silvestreho a Malouda síce zblízka, ale v ťažkej pozícii iba prekopol. Po hodine hry sa opäť v súboji zoči-voči slovenskému brankárovi nepresadil ostrostrelec Arsenalu Henry a vzápätí Francúzi za nepremenené šance zaplatili gólom. Trénerovi Galisovi vyšlo striedanie, keď za Hološka poslal na trávnik Németha a útočník Štrasburgu prakticky z prvého dotyku s loptou parádnou strelou ľavačkou pod brvno rozvlnil sieť za Barthezom - 0:1. Francúzi v nasledujúcich minútach vyvinuli na slovenskú bránku veľký tlak. V 73. min centroval Sagnol presne na nohu Henryho, ale Hajdúch reflexívne opäť zabránil gólu. O dve minúty však Francúzi konečne vyrovnali, keď bol z pokutového kopu úspešný útočník Lyonu Wiltord. Zákrok Ďuricu na Maloudu však posúdil rozhodca veľmi prísne. Keď sa už zdalo, že vo vzduchu visí aj druhý gól Francúzov, udrelo na opačnej strane. Vittek sa odhodlal k veľkému sólu, ktoré zastavila obrana domácich až tesne pred šestnástkou faulom. K priamemu kopu sa postavil Valachovič a obranca viedenského Rapidu krásnou strelou našiel nielen medzeru v múre, ale aj voľný priestor v Barthezovej bránke - 1:2. Vzápätí sa dostal k ideálnej hlavičke z päťky Henry, ale ani vo štvrtej veľkej šanci neuspel. Päť minút pred koncom poslal streleckú vizitku Barthezovi ľavák Čech, gólman Marseille sa však nenechal prekvapiť. Potom ešte nebezpečne tesne vedľa pravej žrde strieľal Németh a keď sa už v závere

nič na skóre nezmenilo, Slováci celkom senzačne uštedrili Francúzom prvú prehru pod vedením trénera Raymonda Domenecha.

Raymond Domenech (tréner Francúzska): "Našťastie je to len príprava. Na majstrovstvách sveta, či v kvalifikácii takto hrať nemôžeme. Súpera podržal niekoľkými výbornými zákrokmi brankár a my sme nepodali dobrý výkon. Dnes to bolo akési bezkrvné. Tento zápas mi niečo ukázal smerom k nominácii na MS. Bude to veľmi ťažké rozhodovanie."

Dušan Galis (tréner SR): "Zápasy proti Francúzom nebývajú každý deň. Som rád, že sme si taký kvalitný duel mohli zahrať. Z nášho tímu nechcem nikoho mimoriadne chváliť, všetci hrali dobre ako tím. Výborne pri svojom debute zachytal brankár Hajdúch a istotu vzadu dávala aj stopérska dvojica. Myslím si, že diváci mohli byť s našou hrou spokojní."

Ľuboš Hajdúch (brankár SR): "Bol som prekvapený, že pred zápasom neprišla žiadna nervozita. Chytal som ako som najlepšie vedel. Po prvej Anelkovej strele som definitívne získal istotu a viac si veril. Nebezpečenstvo hrozilo najmä po centroch. Pri penalte som sa lopty dotkol končekmi prstov."

Szilárd Németh (útočník SR a strelec prvého gólu): "Pred gólom som si pomyslel iba, aby som loptu dobre prebral a rýchlo vystrelil. Francúzi nám totiž nedávali veľa času a priestoru. Na majstrovstvách sveta budú hrať úplne inak, dnes to zobrali ako prípravný zápas."

Ján Ďurica (obranca SR): "V prvom polčase Francúzi nakopávali loptu za obranu a spočiatku sme s tým mali problémy. Potom sme to začali zachytávať a navyše nám veľmi dobre chytal brankár. Francúzi dobre držali loptu, ťažko sa im odoberala. Pri penalte ma súper škrtol o achilovku a spadol. Tento výsledok letí do sveta, pretože sme vyhrali nad nedávnymi majstrami sveta."