Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2007

Hlasovanie o dôvere v Českej republike sprevádzal zmätokPo takmer ôsmich mesiacoch skončila v Českej republike politická kríza a krajina má od včera novú vládu. Po takmer jedenástich hodinách od začatia schôdze za vládu hlasovalo všetkých sto poslancov ...Zdieľať

PRAHA 20. januára (WEBNOVINY) - Po takmer ôsmich mesiacoch skončila v Českej republike politická kríza a krajina má od včera novú vládu. Po takmer jedenástich hodinách od začatia schôdze za vládu hlasovalo všetkých sto poslancov koalície ODS, Kresťanskodemokratickej unie - Českej strany ľudovej (KDU-ČSL) a Strany zelených (SZ), proti bolo 97 zástupcov Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) a komunistov a jeden poslanec sa hlasovania zdržal.

Proti trojkoaličnej vláde sa nečakane vyjadrilo 97 poslancov. Vládna koalícia počítala s podporou dvoch poslancov ČSSD, ktorí sálu v čase hlasovania opustili. Išlo o zlínskeho poslanca Miloša Melčáka a brnenského poslanca Michala Pohanku, ktorí sa ešte pred začiatkom schôdze stretli v Poslaneckej snemovni so šéfmi trojkoalície a podpísali s nimi dohodu o podmienkach tolerancie vlády na obdobie 2007 až 2010.

Poslanec Peter Wolf z ČSSD sa chcel vysloviť proti vláde, urobil to však nepresne, keď nepovedal záväznú formulu: "Proti návrhu". Predsedajúci Miloslav Vlček, tiež z ČSSD, tak jeho výrok neuznal a vyhodnotil ho ako zdržanie sa hlasovania. Ako dodáva na svojej webovej stránke denník MF Dnes, ďalších 97 poslancov ČSSD a KSČM splnilo svoju úlohu dobre, vyslovili sa proti. Ďalší zmätok nastal tesne po skončení hlasovania. Overovateľ snemovne Petr Bratský z ODS síce správne oznámil, že proti hlasovalo 97 poslancov, ale chybne uviedol počet vyjadrujúci podporu vláde - 99 namiesto 100. Ako uvádza MF Dnes, vyvolalo to síce mierny rozruch v rokovacej sále, ale trojkoaliční poslanci si i tak navzájom blahoželali k výsledku. Poslanec Bratský po krátkej prestávke svoju chybu napravil.

"Nie je to žiadny triumfálny výsledok," uviedol v prvej reakcii v Poslaneckej snemovni premiér Mirek Topolánek, keď ďakoval poslancom za hlasovanie. Ako uviedol český spravodajský internetový portál Aktualně.cz, prvá reakcia prezidenta Václava Klausa na výsledok hlasovania bola skeptická. Koaličná vláda je podľa Klausa začiatkom cesty k predčasným voľbám. Klaus sa domnieva, že dôvera, ktorú vláda dostala v snemovni, je dôverou zvláštneho typu. Klausov predchodca Václav Havel Topolánkovi blahoželal. "Verím, že sa teraz politická situácia v našej zemi konečne upokojí a že vláda pripraví dôležité reformy, v uskutočňovaní ktorých by pokračovala vláda nasledujúca," citoval z listu Havla premiérovi Aktualně.cz.

Predseda najväčšej opozičnej strany Jiří Paroubek sa po hlasovaní vyslovil, že ČSSD nesiahne k nulovej tolerancii vlády. "Je dobré, aby opozícia a koalícia spolu hovorili," uviedol a dodal, že sociálni demokrati nebudú za každú cenu iniciovať hlasovanie o nedôvere vláde.

Topolánek priznal, že jeho vládu čaká presadenie ťažkých reforiem. Koalícia sa zaviazala k daňovej, reforme zdravotníctva, dôchodkového systému, ale chce tiež znížiť niektoré štátne výdavky.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tisíce ľudí vyšlo do ulíc protestovať proti vražde novinára
<< predchádzajúci článok
Škandál okolo ilegálne dovezeného odpadu z Nemecka

Hlasovanie o dôvere v Českej republike sprevádzal zmätok - diskusné fórum čitateľov