23. marca 2009

HOKEJ: Baráž o extraligu - prvé zápasy - pondelok - súhrn

Súhrn výsledkov pondelňajších prvých barážových stretnutí o hokejovú Slovnaft extraligu

HK Spišská Nová Ves - SkiPark MHK Kežmarok 3:2 (1:2, 1:0, 1:0) - stav série: 1:0

Góly: 18. Hamrák, 29. Hamrák (Vartovník), 42. Vartovník (Hamrák) - 4. Slaninák (R. Gavalier), 18. Bednár (Brincko, Brejčák),
Vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše Drotár (Kežmarok) 5+DKZ za údery do hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Orolin, Snášel, 3200 divákov
HK Spišská Nová Ves: M. Laco - Hrehorčák, Čintala, Petruk, Gurčík, J. Magdoško, Borovský - Vávra, Heizer, Staroň - J. Voskár, L. Hudáček, Smotrila - Vartovník, Hamrák, Prokop
Kežmarok Klempa - R. Gavalier, Bartoň, D. Brejčák, Brincko, R. Sadiki, Jelínek - P. Svitana, Slaninák, V. Žemba - Bednár, Šechný, M. Drotár - Škovira, Palovčík, P. Segľa
Domáci začali proti extraligistovi s rešpektom. Už v 3. min ohrozil domáceho brankára Laca nebezpečnou strelou Svitana. O minútu neskôr sa už hostia tešili z prvého gólu. Spišiakom sa nepodarilo vyviezť puk z obranného pásma, zachytil ho Slaninák a strelou pomedzi betóny prekvapil Laca - 0:1. Prvú vážnejšiu príležitosť hostiteľov mal v 8. min Hamrák, ktorého strelu Klempa ramenom vyrazil pred seba. Po úvodnej desaťminútovke víťaz I. ligy zlepšil korčuľovanie a na strane domácich pribúdali aj šance. Zahrmelo však na druhej strane, keď v 18. min využil prvú presilovku hostí Bednár a bekhendom zvýšil na 2:0 pre Kežmarok. Domácim stačilo na odpoveď 18 sekúnd, úspešným strelcom korigujúcim na 1:2 bol Hamrák.
V druhej časti robili Spišiaci všetko pre to, aby rýchlo vyrovnali skóre. Šance mali Heizer, Vávra, mladý Hudáček párkrát efektne zacvičil s extraligovými obrancami Kežmarku. Domáci sa napokon vyrovnávajúceho gólu dočkali v 29. min, a to pomerne kurióznym spôsobom. Hamrák nahodil z priestoru za bránkovou čiarou puk smerom na Klempu a ten brankárovi hostí napokon skĺzol do siete - 2:2. Po góle sa Kežmarčania spamätali a začali byť vpredu oveľa nebezpečnejší. Aktívni boli najmä Žemba, Škovira a Palovčík, ale brankára Laca neprekonali. Na druhej strane skúsený Staroň ukážkovo našiel pred bránkou Vávru, no Klempa bol tentoraz pozorný.
Z tretej tretiny uplynuli necelé dve minúty, keď veterán Šechný musel na trestnú lavicu a jeho vylúčenie potrestal už po 18 sekundách krásnou strelou pod hornú žŕdku Vartovník - 3:2. V 45. min aktívny Staroň ohrozil Klempu. V 47. min sa hosťom naskytla ideálna príležitosť na vyrovnanie, keď hrali 44 sekúnd v prevahe o dvoch mužov, ale domácich podržal brankár Laco. Hokejisti MHK SkiPark mali potom ešte raz výhodu presilovej hry, ale viaceré dobré príležitosti nevyužili. Tlak favorita z Kežmarku v závere zosilnel, pribrzdilo ho však vylúčenie Drotára do konca zápasu. Hosťom k vyrovnaniu nepomohlo ani odvolanie brankára Klempu, a tak sa Spišiaci mohli viac ako trom tisíckam svojich priaznivcov po zápase poďakovať víťaznou "klaňačkou".
Hlasy:
Marián Horváth (tréner Spišskej Novej Vsi): "Začali sme zle, prehrávali sme už 0:2, ale kontaktným gólom Maťa Hamráka sme sa dostali do zápasu. Postupnými krokmi sme vyrovnali hru i skóre a napokon z presilovky dali aj víťazný gól. Videli sme dnes dramatický, kvalitný zápas so šťastným koncom pre nás. Zajtra séria pokračuje, ale bude to určite úplne iný duel ako dnes. Také sú zákony play off."
Vladimír Klinga (tréner Kežmarku): "Úvod zápasu nám vyšiel. Po našom druhom góle sme však prestali hrať. Domáci boli pohyblivejší, hrali kombinačne. Naopak, my sme sa začali herne trápiť, boli sme bez pohybu, viazla nám súhra. Navyše, dostali sme smoliarsky gól na 2:2, ktorý domácich naštartoval a ich víťazstvo je za dnešný výkon zaslúžené. My sa musíme výrazne zlepšiť, ak chceme zajtra uspieť."

HK AquaCity ŠKP Poprad - ŠHK 37 Piešťany 9:2 (0:1, 6:1, 3:0) - stav série: 1:0
Góly: 25. Lapšanský (Rataj), 29. Rataj (Lapšanský, A. Kroták), 30. M. Lukáč (Jarolín, Weissmann), 31. Fabian (Rataj), 32. M. Lukáč (Jarolín, Weissmann), 40. O. Malinský, 46. Jarolín (D. Buc), 52. Fabian (Rataj, A. Kroták), 56. Fabian (Jarolín) - 15. D. Rosa (M. Horský), 38. R. Sýkora (Rybárik, P. Učeň)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: D. Skokan (Poprad) na 5+DKZ za úder do hlavy, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Korba, Smrek, 2580 divákov.
Poprad: Melicherčík - Fabian, Kasík, Michal Segľa, Dora, J. Brejčák, O. Malinský, M. Gavalier, Vojsovič - Lapšanský, Rataj, A. Kroták - Weissmann, Jarolín, M. Lukáč - M. Bartánus, R. Stantien, D. Buc - Mlynarovič, Holečko, D. Skokan
Piešťany: J. Ondrejka (31. Kubo) - Blaško, Bučka, Klučár, Hanka, J. Kořínek, A. Kolník, M. Kováč, Kopejtko - Mar. Mihálik, R. Kolník, Haring - Chylo, M. Horský, Otčenáš - R. Sýkora, P. Učeň, Rybárik - D. Rosa, Greň, Fedor
Popradčania začali pre nich ponižujúcu baráž v retro dresoch aktívne, hoci aj dosť nervózne. Hosťujúci brankár Ondrejka bol v stálom ohrození. Strely Fabiana i Krotáka nenašli svoj cieľ, a tak prišiel trest. V 15. min z polovice klziska ušiel Rosa a Piešťany prekvapujúco viedli. Od 17. min hrali hostia 5-minútovú presilovku, ale bez gólového efektu. Hneď nato mali 2-minútovú početnú výhodu domáci, ani oni však neboli úspešní. Podarilo sa to až v 25. min Lapšanskému. Potom prišli tri veľmi efektívne minúty Popradu, v ktorých padli štyri góly a bolo prakticky rozhodnuté. Tatranská ľadová víchrica od 29. do 32. min zmietla všetky piešťanské nádeje v tomto zápase. V závere strednej časti hry padli dva góly, na každej strane po jednom, a skončila sa pre Poprad v aktuálnej sezóne rekordným skóre 6:1. Účet tretieho dejstva otvoril Jarolín a v 52. min využil presilovku domácich tvrdou strelou Fabian. Zdecimovaní hostia napokon ešte inkasovali aj 9. gól, a to pri vlastnej výhode o dvoch hráčov. Vytúženej desiatky sa však diváci nedočkali.
Hlasy:
Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): "Z nášho pohľadu bola prvá tretina trochu nervózna. Pri tlaku sme urobili chybu a dostali gól. Dôležitým momentom však bolo, že sme ustáli päťminútové oslabenie pri vylúčení Skokana. Po tvrdých slovách v kabíne sme sa v druhej časti hry stali pánmi na ľade a bolo iba otázkou času, kým začne skóre narastať v náš prospech. Verím, že séria bude aj pokračovať priaznivo pre nás."
Milan Klement (tréner Piešťan): "Proti Popradu sme hrali s rešpektom, pretože tento súper má svoju silu. Pre zranenie niektorých našich hráčov sme sa nemohli dobre pripraviť. Prvá tretina sa nám vydarila, vyšiel nám brejk a hrali sme to, čo sme si povedali. Druhé dejstvo, keď domáci do toho šliapli, vlastne rozhodlo o všetkom. Sme radi, že sme nedostali desiatku."