05. februára 2008

HOKEJ-NHL: Budaj nezabránil prehre Colorada s "kojotmi"

Komentár pondelkových zápasov NHL

V troch pondelkových zápasoch NHL sa predstavila zo Slovákov iba dvojica v drese Colorada - útočník Marek Svatoš a brankár Peter Budaj. V nešťastnom dueli s Phoenixom sa do zostavy "lavín" vrátil Svatoš, no na svoje konto si pripísal iba mínusový bod. Gólman Budaj zase inkasoval štyri góly, pričom mrzieť ho môžu najmä posledné dva z hokejky Radima Vrbatu. Český útočník v 57. min vyrovnal na 3:3, keď slovenský brankár nereagoval na prihrávku Reinprechta a Vrbata skóroval do odkrytej bránky. V predĺžení padlo rozhodnutie v 64. min po veľkej skrumáži pred bránkou Avalanche. Puk do bránky pomedzi Budajove betóny pretlačil s najväčšou pravdepodobnosťou Shane Doan na kolenách a so zlomenou hokejkou, no rozhodcovia po zápase upravili zápis a za strelca gólu označili Vrbatu. "Ten gól nemali rozhodcovia vôbec uznať. Jeden z hráčov súpera atakoval nášho brankára, čo bolo jasné bránenie v hre. Hra mala byť prerušená, a preto som dosť nahnevaný," vyjadril sa tréner Avalanche Joel Quenneville. "Kojoti" sa vďaka víťazstvu po dlhej dobe prepracovali na 8. postupové miesto do play off.

Edmonton aj bez svojho najproduktívnejšieho hráča Shawna Horcoffa jednoznačne zdolal v "bitke o Albertu" rivala z Calgary. V bránke Flames nastúpil po prvý raz od svojho návratu do NHL Curtis Joseph, no zápas sa mu veľmi nevydaril, keď inkasoval 5 gólov. Jeho náprotivok Mathieu Garon si naopak udržal už po štvrtýkrát v sezóne čisté konto a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
V dueloch medzi New Jersey a Pittsburghom víťazil doteraz vždy hosťujúci tím. "Diabli" dokázali kliatbu zlomiť, aj keď jedenásť minút pred koncom prehrávali ešte o dva góly. O vyrovnanie sa postarali Eliáš s Clarksonom a víťazný gól strelil po 37 sekundách predĺženia Zach Parise. Asistenciu si pri ňom pripísal aj brankár Brodeur.

Výsledky:
New Jersey - Pittsburgh 4:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)
Góly: 40. Langenbrunner (Parise, Eliáš), 50. Eliáš (Parise), 52. Clarkson (Oduya, Madden), 61. Parise (Eliáš, Brodeur) - 23. Malone (Malkin, Sydor), 32. Sýkora (Malkin, Gončar), 45. J. Staal (Talbot, Letang). Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše: Clarkson - Malone (obaja na 5 min), presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:34. Brankári: Brodeur - Conklin. Diváci: 13 012

Colorado - Phoenix 3:4 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 18. Hensick (Arnason, Liles), 35. Laperriere (Richardson), 50. Hensick (Hlinka, Arnason) - 20. Mueller (Jovanovski, Doan), 26. Winnik (Murley, N. Kapanen), 57. Vrbata (Reinprecht), 64. Vrbata (Doan, Z. Michálek). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:33. Brankári: BUDAJ - Tellqvist. Diváci: 14 381

Edmonton - Calgary 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Góly: 7. Pisani (Cogliano), 20. Penner (Sanderson, Gilbert), 26. Hemský (Gagner, Stoll), 52. Staios (Moreau, Grebeškov), 53. Gagner (Stoll, Hemský). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Stortini 2x na 5 min, Moreau, Glencross na 5 min - Sarich 2x na 5 min, Phaneuf, Regehr, Godard na 5 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:24. Brankári: Garon - Joseph. Diváci: 16 839