13. februára 2008

HOKEJ-NHL: Piati Slováci s bodom, no bez víťazstva

Komentár utorkových zápasov zámorskej NHL

Piati Slováci bodovali v utorkových zápasoch zámorskej NHL, no ani jeden z nich sa neradoval z víťazstva. Marek Svatoš strelil jediný gól Colorada v dueli s Anaheimom. V Minnesote sa zase strelecky presadil Pavol Demitra, no "divosi" podľahli v Edmontone 2:4. Asistenciu pri jeho góle si pripísal Marián Gáborík. Po jednej gólovej prihrávke zaznamenali aj obranca Bostonu Zdeno Chára a zadák Ottawy Andrej Meszároš.

Vedúci tím Východnej konferencie Ottawa vyhorel v domácom zápase s Buffalom. O výsledku rozhodla až záverečná tretina, v ktorej "senátori" strelili jediný gól v presilovke, keď po prihrávke Meszároša skóroval Randy Robitaille. V hosťujúcom drese sa prvým hetrikom v kariére zaskvel Rakúšan Thomas Vanek.
Doma neuspel ani Boston, ktorý po dvoch tretinách prehrával s Carolinou už 0:3. Shawnovi Thorntonovi sa síce podarilo dvomi gólmi v priebehu necelej polminúty dostať domácich opäť do zápasu, avšak záverečný tlak už "medveďom" nepomohol. Carolina sa vďaka víťazstvu opäť dostala na čelo Juhovýchodnej divízie.
V Edmontone zase privítali divízneho lídra z Minnesoty a ani v tomto zápase sa favoritovi nedarilo. Pavol Demitra síce ešte v polovici zápasu svojím 12. gólom v sezóne vyrovnával na 1:1, no obrátiť skóre sa hosťom nepodarilo ani napriek tomu, že v druhej tretine prestrieľali súpera pomerom 21:4. Namiesto toho raz inkasovali a na začiatku poslednej časti hry domáce víťazstvo potvrdil dvomi gólmi Kyle Brodziak. "V druhej tretine sme mohli dať pohodlne aj štyri góly a potom by to bol iný zápas. Pred zápasom sme si vraveli, že musíme strieľať hore, no bohužiaľ väčšina našich striel mierila do dolnej časti bránky, čo vedel Garon skvele pokryť," vyjadril sa po zápase Marián Gáborík. Najproduktívnejší Slovák v tejto sezóne NHL sa asistenciou podieľal na góle krajana Demitru.
Teemu Selänne nastúpil v drese Anaheimu na svoj piaty zápas a opäť neokúsil chuť prehry. Skóre duelu v Denveri pritom už v druhej minúte otvoril Marek Svatoš, čo je zatiaľ najrýchlejší gól "lavín" v tejto sezóne. Pre slovenského krídelníka to bol už 25. presný zásah v aktuálnom ročníku súťaže. Na začiatku druhej tretiny však vyrovnal práve Selänne a v poslednej tretine rozhodol o dvoch bodoch pre hostí Švéd Samuel Pahlsson.
Vedúci tím celej súťaže Detroit podľahol v Nashville, keď už v 9. minúte vyhnali domáci strelci tromi gólmi z bránky Chrisa Osgooda. Snaha Red Wings dohnať náskok súpera už napriek 42 streleckým pokusom nevyšla.
Najsmolnejší duel odohrali v utorok "žraloci" zo San Jose, ktorí prestrieľali Calgary v pomere 43:18 a ešte minútu pred koncom viedli. Celozápasové úsilie domácich znegoval 50 sekúnd pred koncom vyrovnávajúcim gólom obranca Dion Phaneuf, ktorý potom v predĺžení poslal presnú prihrávku aj na víťazný gól Jaroma Iginlu. "Dnes nás súper vo všetkom predstihol, no aj tak sme našli spôsob, ako vyhrať aj taký nevydarený zápas," komentoval šťastné víťazstvo kapitán Flames.

Výsledky:
Boston - Carolina 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)
Góly: 55. Sh. Thornton (Ference, Savard), 56. Sh. Thornton (CHÁRA, Wideman) - 4. Ladd (Brind´Amour, Hedican), 7. Ladd (Brind´Amour, Samsonov), 19. Samsonov (F. Kaberle, Corvo). Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:23. Brankári: Auld - Ward. Diváci: 15 300

New York Islanders - Philadelphia 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Góly: 18. Hunter (Fedotenko, Vašíček), 26. Tambellin, 34. Bergenheim (Hunter), 55. Fedotenko (Hunter, Vašíček) - 22. Briere (Knuble, Lupul), 38. Hartnell (Umberger, J. Carter), 59. Lupul (M. Richards, Briere). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 47:29. Brankári: DiPietro - Niittymäki. Diváci: 11 193

Tampa Bay - Montreal 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Góly: 6. Ouellet (Hlaváč, Gratton), 20. Prospal (Lecavalier, St. Louis), 52. Prospal (Lecavalier) - 1. Higgins (Markov), 10. Plekanec (Streit). Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: O´Brien (TAM) na 10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:21. Brankári: Ramo - Huet. Diváci: 17 420

Ottawa - Buffalo 1:5 (0:0, 0:1, 1:4)
Góly: 44. Robitaille (MESZÁROŠ, Stillman) - 24. Vanek (B. Campbell, D. Roy), 41. Vanek (B. Campbell, Connolly), 45. MacArthur (Hecht, Pominville), 57. Vanek (Connolly, Kotalík), 57. Pominville (Hecht, MacArthur). Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:39. Brankári: Miller - Emery. Diváci: 19 564

Nashville - Detroit 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
Góly: 3. Radulov (Arnott, Dumont), 4. Erat (Peverley, Hamhuis), 9. Dumont (Arnott, Židlický), 35. Radulov (Erat, Suter) - 25. Franzen (Filppula, Hudler), 38. Daciuk (Lidström). Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:42. Brankári: Mason - Osgood (9. Howard). Diváci: 15 692

St. Louis - Los Angeles 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Góly: 21. McDonald (Jackman, Kariya), 30. Ručinský (McClement, Backes), 49. McKee (Ručinský, McClement), 54. Backes (Mayers, Tkachuk) - 14. Frolov (O´Sullivan, Dallman), 25. Brown (Moulson, Kopitar). Vylúčení: 7:3 na 2 min, navyše: King - Ivanans (obaja na 5 min), J. Johnson na 10 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:27. Brankári: Legace - LaBarbera. Diváci: 15 688

Edmonton - Minnesota 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Góly: 19. Pisani (Cogliano), 31. Stoll (Gagner), 43. Brodziak (Glencross, Stortini), 45. Brodziak (Grebeškov, Glencross) - 28. DEMITRA (Foster, GÁBORÍK), 56. Rolston (Hill). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:40. Brankári: Garon - Bäckström (41. Harding). Diváci: 16 839

Colorado - Anaheim 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 2. SVATOŠ (Wolski, Hannan) - 22. Selänne (Getzlaf, Pronger), 56. Pahlsson (Moen, R. Niedermayer). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Laperriere, McLeod (obaja na 5 min), Guite na 5 + 10 min - Sutherby, Getzlaf (obaja na 5 min), Huskins na 5 + 10 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:29. Brankári: Theodore - Giguere. Diváci: 16 257

San Jose - Calgary 3:4 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 12. Goc (Shelley, Vlasic), 40. M. Michálek (Rivet, Cheechoo), 49. Rissmiller (Grier, Mitchell) - 5. Langkow (Nolan, Huselius), 23. Smith (Lombardi), 60. Phaneuf, 65. Iginla (Phaneuf). Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:18. Brankári: Nabokov - Kiprusoff. Diváci: 17 269