03. januára 2013

Hokejová '20' Hokejová '20' porazila Lotyšsko 5:3 a zachránila sa medzi elitou

Na majstrovstvách sveta v hokeji do 20 rokov porazili mladí Slováci v dôležitom súboji Lotyšsko, bola to však dráma až do poslednej minúty.

ms20hokejslovensko UFA 3. januára  - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa zachránila v elitnej kategórii majstrovstiev sveta juniorov. Vo štvrtkovom stretnutí skupiny o záchranu v Ufe zdolali zverenci Ernesta Bokroša tím Lotyšska 5:3 a definitívne sa udržali v najlepšej svetovej desiatke.

Slováci neodohrali s Lotyšmi najvydarenejší zápas, od prvej do poslednej minúty to bola veľká dráma. Lotyši viedli v úvode 1:0, následne Slovensko otočilo na 3:1. V záverečnej tretine pobaltský tím vyrovnal na 3:3, v 55. min definitívne poslal SR do vedenia Andrej Bíreš a pri power-play dal bodku za zápasom do prázdnej bránky Marko Daňo.

Lotyši sú zatiaľ na majstrovstvách sveta v Ufe aj po štvrtkovom zápase bez bodu. Okrem Slovákov podľahli aj Fínom (1:5), Švajčiarom (2:7), Švédom (1:5) a Čechom (2:4) a o zotrvanie v A-skupine budú bojovať v piatok s Nemeckom.

Slovensko skončí na svetovom šampionáte bez ohľadu na výsledky piatkových stretnutí v skupine o záchranu na 7. alebo 8. mieste. V prípade výhry nad Fínskom (zápas začína o 14.00 SEČ) bude siedme, ak prehrá, skončí ôsme.

VÝSLEDOK:

Slovensko "20" - Lotyšsko "20" 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

01:26 - 0:1 Ozolinš (Bukarts)
14:03 - 1:1 Bíreš (Korím, R. Mráz)
30:54 - 2:1 T. Mikúš
33:19 - 3:1 M. Daňo (Nechala) - presilová hra
45:14 - 3:2 Jevpalovs (Blugers, Lipsbergs)
50:22 - 3:3 Kulda (Šikšna, Jevpalovs) - presilová hra
54:35 - 4:3 Bíreš (M. Daňo, Čerešnák)
59:47 - 5:3 M. Daňo

Vylúčenia:
12:00 Nikolajs Jelisejevs (Lot.) - 2 min. (hákovanie)
32:48 Nikita Jevpalovs (Lot.) - 2 min. (podrazenie)
46:47 Nikolajs Jelisejevs (Lot.) - 2 min. (nedovolené bránenie v hre)
50:03 Tomáš Mikúš (SVK) - 2 min. (sekanie)
50:46 Karol Korím (SVK) - 2 min. (zdržovanie hry)
53:13 Slovensko - 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)
53:19 Edgars Šikšna - 2 min. (sekanie)

strely na bránu: 27:40, vylúčenia: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Jablukov (Nem.), Levonen (Fín.) - Haster (Švéd.), Sivov (Rus.), 800 divákov

Slovensko: A. Nagy - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Bajaník, Korím, Buri - M. Daňo, Matis, T. Mikúš - Bíreš, B. Mráz, R. Mráz - Uhrík, Réway, Kolena - B. Rapáč, Fujerík, D. Hudec
Lotyšsko: Merzlikinš (* Punnenovs) - Rosinskis, K. Lipsbergs, Šikšna, Zvirbulis, Nimaniš, Skuratovš, Augstkalňš - Blugers, Jevpalovs, Kulda - Kuzmenkovs, Jelisejevs, R. Lipsbergs - K. Ozoliňš, Kurmis, Bukarts - Rančevs, Šiksniš, A. Ševčenko
* po treťom góle Slovenska vystriedal Punnenovs v lotyššskej bránke Merzlikinsa
.

I. tretina

Lotyši začali aktívne a hneď v úvode si utvorili tlak. V 86. sekunde z neho vyťažili prvý gól, keď z pravého kruhu prestrelil Nagya Karliš Ozoliňš. Slovákov úvod zaskočil a trvalo dlho, kým začali hrať svoju hru. Postupne získali prevahu, ktorú zužitkovali v 15. min po skončení presilovky. V závare pre lotyšskou bránkou sa najlepšie zorientoval Andrej Bíreš a na dvakrát vyrovnal.

II. tretina

V druhej tretine tempo hry trocha opadlo. V polovici duelu predviedol výbornú individuálnu akciu Tomáš Mikúš a po dorážke svojej predchádzajúcej bekhendovej strely poslal svoj tím do vedenia. Slováci sa snažili definitívne zlomiť odpor súpera pri následnej presilovke. V 34. min ju využili, keď Marko Daňo trafil presne z pravého kruhu. Lotyši vymenili gólmana, namiesto Merzlikinša sa do bránky postavil Punnenovs a po oddychovom čase sa snažili ešte niečo s výsledkom urobiť. Skuratovšov pokus zastavila spojnica na konštrukcii slovenskej bránky.

III. tretina

Lotyšskí hráči prevzali iniciatívu a v tretej časti hry vyrovnali. Najskôr v 46. min skončila za Nagyovým chrbtom strela Jevpalovsa od modrej a v 51. min aj ďalší pokus Kuldu z väčšej vzdialenosti. Na slovenské hokejky sa vkradla nervozita, krátko po vyrovnaní putoval na trestnú lavicu za vyhodenie puku kapitán Korím a následne sa dopustila technického priestupku aj striedačka SR. V presilovke trafil Lotyš Šikšna len žŕdku. Obranca pobaltského výberu však krátko po strele putoval na trestnú lavicu a pri hre štyroch proti štyrom pridal štvrtý slovenský gól tvrdou strelou od modrej Bíreš. V závere sa Lotyši pokúsili ešte o power-play, pri ktorej Marko Daňo stanovil do prázdnej bránky skóre na konečných 5:3.