02. júla 2010

Holandsko vyhralo nad Brazíliou tesne 2:1

Prvým semifinalistom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale sa stalo Holandsko. V úvodnom piatkovom štvrťfinále si Holanďania v Port Elizabeth celkom nečakane poradili s ...

brazil Foto: SITA/AP

PORT ELIZABETH 2. júla (WEBNOVINY) - Prvým semifinalistom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale sa stalo Holandsko. V úvodnom piatkovom štvrťfinále si Holanďania v Port Elizabeth celkom nečakane poradili s Brazílčanmi 2:1 (0:1) a zostávajú v boji o svoj prvý titul majstrov sveta. Doteraz majú na konte len dve strieborné umiestnenia z rokov 1974 a 1978. V semifinále boli ešte aj v roku 1998. Súperom zverencov Berta van Marwijka v semifinále bude v utorok 6. júla od 20.30 h v Kapskom Meste víťaz večerného piatkového duelu Uruguaj - Ghana.

Brazílčania, s piatimi titulmi najúspešnejší tím futbalovej histórie, viedli od 10. min zásluhou presného zásahu Robinha, no osemfináloví premožitelia Slovákov v druhom polčase dvoma gólmi v rozpätí 15 minút otočili na konečných 2:1. Smutným hrdinom Brazílie bol Felipe Melo, ktorý najprv vlastným gólom vyrovnal na 1:1 a v 73. min po zbytočnom faule na Arjena Robbena videl červenú kartu. Rozhodujúci gól strelil v 68. min Wesley Sneijder, ktorého na oficiálnej stránke Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) fanúšikovia zvolili za najlepšieho hráča zápasu. Oranžový futbalový expres zvládol bez prehry aj 24. zastávku za sebou a počet víťazstiev v jednom rade natiahol na deväť.

Pozrite si výsledky vyraďovacej fázy

Štvrťfinále (Port Elizabeth / Štadión Nelson Mandela Bay):

Holandsko - Brazília 2:1 (0:1)
Góly: 53. Felipe Melo (vlastný), 68. Sneijder - 10. Robinho, ŽK: 14. Heitinga, 47. Van der Wiel, 64. De Jong, 76. Ooijer - 37. Michel Bastos, ČK: 73. Felipe Melo (Braz.) za hrubý faul, rozhodovali: Nišimura - Sagara (obaja Jap.), Jeong Hae-sang (Kór. rep.)

Holandsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Robben, Sneijder, Kuyt - Van Persie (85. Huntelaar)
Brazília: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos (62. Gilberto Melo) - Daniel Alves, Felipe Melo, Gilberto Silva - Kaká - Luís Fabiano (77. Nilmar), Robinho.

Už v 8. min vrtký Brazílčan Robinho prvýkrát rozvlnil sieť za Stekelenburgom, ale jeho zakončeniu predchádzalo správne odmávané postavenie mimo hry. O dve minúty neskôr si Robinho pohybom vypýtal krásnu kolmicu od Felipeho Mela za chrbát holandskej obrany a z plného šprintu krásnym spôsobom otvoril skóre - 0:1. V 26. min mohol pridať druhý gól futbalových “kanárikov” stopér Juan, ktorý po opakovanom centri Daniho Alvesa prestrelil z päťky holandskú bránku. Po polhodine sa aktívny Robinho zahral na kúzelníka s loptou a po jeho brilantnej akcii Kaká namieril technickou strelou pod brvno holandskej bránky, ibaže Stekelenburg vytiahol zákrok z kategórie zázračných a vytesnil loptu na rohový kop. Holanďania sa síce snažili o svoj tradičný štýl s dlhým držaním lopty, ale za dobre organizovanú brazílsku obranu sa “oranjes” dostávali len veľmi ťažko. Sneijderov pokus z diaľky v 35. min Júlio César bezpečne kryl a keď sa v nadstavenom čase prvého dejstva Robben dostal až na dostrel, prehnal to s kľučkami a napokon sa do nich zaplietol. Na druhej strane ešte mohol brazílske vedenie zveľadiť v záverečných sekundách I. polčasu Maicon, ale s miernym prispením Stekelenburga mieril len do bočnej siete.

Holanďania sa po zmene strán pomerne rýchlo dočkali vyrovnania. V 53. min Wesley Sneijder zatočil svoj center ľavačkou až pred bránku súpera a defenzívny stredopoliar Felipe Melo v snahe odhlavičkovať loptu do bezpečia prekonal vlastného brankára - 1:1. Zrazu bolo Holanďanov plné ihrisko a začali diktovať tempo. Až po hodine hry prišli dve brazílske strelecké varovania, no Daniel Alves ani Kaká netrafili bránku súpera. O niekoľko minút neskôr však opäť udreli holandskí hráči. Center Robbena z rohu nadvihol hlavou Kuyt a maličký Sneijder rovnako hlavou poslal oranžových do vedenia - 2:1. Nastal čas pre brazílsku ofenzívu, ale do plných to vôbec nebolo jednoduché. A keď v 73. min Felipe Melo najprv fauloval a potom ešte aj pristúpil Robbena a zaslúžene za to videl červenú kartu, brazílsky sen o šiestom titule majstrov sveta sa začal rozplývať. V 78. min mohli Holanďania rozhodnúť do rozhodenej brazílskej obrany, ale svoju šancu trestuhodne premrhali. Na druhej strane zahrával ich súper tri rohové kopy za sebou a stopér Heitinga aj so šťastím zachránil. V 84. min Sneijderov pokus chytil Júlio César a nebezpečný prienik Kaká sa skončil len zblokovanou loptou na roh. Záverečný vabank už oslabenej Brazílii nevyšiel, a tak sa so šampionátom rozlúčila rovnako ako pred štyrmi rokmi vo štvrťfinálovej fáze.

Holandsko - Brazília 0:1

Holandsko - Brazília 1:1

Holandsko - Brazília 2:1

WIMBLEDON: Zvonarevová do finále aj vo štvorhre