07. júna 2010

Hossa a Kopecký len krok od zisku Stanleyho pohára

Hokejisti Chicaga si vybojovali mečbal vo finálovej sérii NHL o Stanleyho pohár proti Philadelphii. V piatom súboji Blackhawks zdolali na domácom ľade v United Center Flyers 7:4 (3:0, 2:2, 2:2) a ...

chicago Foto: SITA/AP CHICAGO 7. júna (WEBNOVINY) - Hokejisti Chicaga si vybojovali mečbal vo finálovej sérii NHL o Stanleyho pohár proti Philadelphii. V piatom súboji Blackhawks zdolali na domácom ľade v United Center Flyers 7:4 (3:0, 2:2, 2:2) a ujali sa vedenia 3:2 na zápasy. V zostave domácich opäť nechýbali ani slovenskí krídelníci Marián Hossa a Tomáš Kopecký, do bodových štatistík sa však nezapísali. Chicago môže o svojom z historického pohľadu štvrtom titule a prvom od roku 1961 rozhodnúť už v stredu 9. júna, keď je vo Philadelphii na programe zápas číslo 6. Ak si chcú šancu na celkové víťazstvo udržať aj "letci", musia v domácom stretnutí bezpodmienečne zvíťaziť.

Chicago položilo základ svojho tretieho víťazstva vo finálovej sérii už v prvej tretine, keď v rozpätí siedmich minút (13. - 19.) strelilo zásluhou Brenta Seabrooka, Davea Bollanda a Krisa Versteega tri góly. Od druhej tretiny nahradil Brian Boucher v bránke hostí Michaela Leightona. V zostávajúcom dianí sa hostia dvakrát priblížili na rozdiel dvoch gólov, ale domáci si už náskok postrážili. Dve a pol minúty pred koncom síce Simon Gagne svojím deviatym gólom v play-off po skvelej prihrávke Villeho Leina znížil na 4:6, no posledné slovo mal domáci Dustin Byfuglien. Jeden zo streleckých objavov vyraďovacej časti gólom do prázdnej bránky stanovil na konečných 7:4. Byfuglien dosiahol desiaty gól v play-off a stal sa prvou hviezdou zápasu. "Po dvoch prehrách vo Philadelphii sme sa zdravo vyhecovali a s veľkou energiou sa pustili do súpera. Boli sme dostatočne rýchli a v súbojoch agresívni," uviedol v prvej reakcii Byfuglien, ktorý ukončil nedeľňajší duel s bilanciou 2 góly a 2 asistencie. Minútu pred koncom začalo vyše 22 000 divákov v United Center skandovať: "My chceme pohár".

Marián Hossa je v treťom finále v rade už len jeden zápas od splnenia sna o triumfe v Stanley Cupe. Vlani sa mu to nepodarilo v drese Detroitu, predvlani zasa ako hráčovi Pittsburghu. Tomáš Kopecký už má na rozdiel od Hossu jednu úspešnú finálovú účasť za sebou - v sezóne 2008/09 ako hráč Detroitu.

Finále - zápas číslo 5:
Chicago - Philadelphia 7:4 (3:0, 2:2, 2:2) - stav série: 3:2
Góly: 13. Seabrook (Versteeg, Brouwer), 16. Bolland (Sopel, Byfuglien), 19. Versteeg (Seabrook, Byfuglien), 24. Kane (Ladd, Sharp), 36. Byfuglien (Towes, Keith), 57. Sharp (Kane), 58. Byfuglien (Versteeg, Bolland) - 21. Hartnell (Leino, Briere), 25. Timonen (Briere, Leino), 47. Van Riemsdyk (Krajíček, Timonen), 58. Gagne (Leino)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:27, brankári: Niemi - Leighton (21. Boucher). Diváci: 22 305.