Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2006

Hovoriť o ťažbe uránu v Jahodnej je predčasnéInformácie aktivistov Greenpeace, ktorí vo štvrtok odovzdali na Ministerstve životného prostredia SR (MŽP SR) petíciu Stop uránu na Jahodnej, sú podľa predstaviteľov spoločnosti Kremnica Gold, ktorá plánuje v danej lokalite ťažiť, nepresné a úmyselne skreslené.Zdieľať
Spoločnosť v súčasnosti realizuje v lokalite Jahodná geologický prieskum podľa zákona. Uvádza sa to v správe spoločnosti.

Počas prieskumu v minulom roku boli podľa informácie Kremnica Gold zrealizované tri prieskumné vrty, ktoré potvrdili ložisko rudy s obsahom uránu a molybdénu. Následne spoločnosť požiadala v novembri 2005 Obvodný banský úrad v Košiciach (OBÚ KE) o určenie dobývacieho priestoru. Krajský úrad životného prostredia v Košiciach predložil na konanie o určenie dobývacieho priestoru požiadavku o vypracovanie štúdie EIA (teda vplyvu projektu na životné prostredie). Spoločnosť musí robiť EIA, aj keď vo svojom stanovisku uvádza, že je to predčasné a že spoločnosť aj tak bude musieť robiť ešte ďalšiu environmentálnu štúdiu pri požiadaní o povolenie na banskú činnosť. "Tento úkon by mal zmysel, keby sa v dobývacom priestore pri využití ložiska prejavovali vplyvy na povrch, čo je v tomto prípade irelevantné, pretože ložisko sa nachádza v hĺbke. Určením dobývacieho priestoru spoločnosti sa vytvoria podmienky na dokončenie geologického prieskumu a vykonanie ekonomickej štúdie a až na základe pozitívnych výsledkov týchto štúdií môže spoločnosť uvažovať o využití ložiska," uvádza sa ďalej v správe spoločnosti Kremnica Gold.

Preto je absolútne predčasné v tejto etape hovoriť o prípravách na začatie ťažby na Jahodnej.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko pohrozilo Bielorusku štvornásobnými cenami plynu
<< predchádzajúci článok
Za deväť mesiacov schválili banky hypoúvery za 15,975 mld. Sk

Hovoriť o ťažbe uránu v Jahodnej je predčasné - diskusné fórum čitateľov