Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. augusta 2017

Hradné hry Žofie Bosniakovej ponúknu historický šerm aj sokoliarovNa snímke pohľad na hrad Strečno z Nezbudskej strany.Zdieľať
Na snímke pohľad na hrad Strečno z Nezbudskej strany. Foto: TASR/Erika Ďurčová
Strečno 3. augusta (TASR) – Hradné hry Žofie Bosniakovej ponúknu v nedeľu 6. augusta na hrade Strečno jeho prehliadku obohatenú o hry a zábavu so Skupinou historického šermu Wagus a ukážky sokoliarov Sv. Bavona. TASR o tom informovala Michaela Koláriková z oddelenia práce s verejnosťou Považského múzea v Žiline.


Doplnila, že návštevníci stretnú aj kúzelníka a pobaví ich divadlo Kapor na scéne s Časostrojom. "Hrad Strečno je prístupný verejnosti od 9. do 18. hodiny, posledný vstup je o 17. hodine. Počas letných mesiacov je stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno oživená kováčskou vyhňou s možnosťou razenia mincí, dobovou strelnicou s ukážkami i možnosťami lukostreľby, dobovým táborom a kuchyňou," uviedla Koláriková.

Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho, je podľa nej najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá žila na hrade Strečno. "Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. V krypte hradu Strečno je umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie a tvorí súčasť stálej expozície v kaplnke. Vo vedľajšej miestnosti sú vystavené kópie listín a predmety súvisiace so životom Žofie Bosniakovej," dodala Koláriková.

Súčasťou prehliadky hradu je aj zaujímavá výstava venovaná vzácnemu hlucháňovi hôrnemu, ktorý napriek dlhej evolučnej histórii čelí v súčasnosti hrozbám vyhynutia. "Výstava formou trojrozmernej inštalácie a použitím moderných materiálov čo najautentickejšie približuje atmosféru prostredia, ktoré poskytuje podmienky na prežitie hlucháňovi, ako aj ďalším, dnes už vzácnym kurovitým vtákom," podotkla Koláriková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
J. M. Hurban koncom roka 1848 organizuje slovenských dobrovoľníkov
<< predchádzajúci článok
Herečka Alicia Vikander by chcela rodinu, manželstvo pre ňu nemá význam

Hradné hry Žofie Bosniakovej ponúknu historický šerm aj sokoliarov - diskusné fórum čitateľov