05. januára 2009

Hrbatý a Cibulková vyhrali

Tenisti Slovenska, nasadení ako siedmi z ôsmich, v pondelok vstúpili do 21. ročníka Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných družstiev v austrálskom Perthe prekvapujúcim víťazstvom nad jednotkami ...

PERTH 5. januára (WEBNOVINY) - Tenisti Slovenska, nasadení ako siedmi z ôsmich, v pondelok vstúpili do 21. ročníka Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných družstiev v austrálskom Perthe prekvapujúcim víťazstvom nad jednotkami podujatia - trofej obhajujúcimi Američanmi. Najprv Dominika Cibulková zdolala Meghann Shaughnessyovú za 78 minút 6:2, 6:2 a druhý bod znamenajúci už istotu úspechu pridal Dominik Hrbatý, ktorý si nečakane poradil s Jamesom Blakom za 132 minút 6:3, 4:6, 7:6 (1). V záverečnom sete odvrátil dovedna 8 brejkbalov. Štvorhra na tvrdom povrchu v hale Burswood Dome bola v rámci duelu Slovensko - Spojené štáty americké už len formalitou a nemohla nič zmeniť na triumfe tandemu Cibulková - Hrbatý. Členovia TK Slovan Slovenská sporiteľňa Bratislava však nepoľavili z príkladnej húževnatosti a zvíťazili 6:4, 7:6 (4), hoci v úvodnom sete prehrávali 1:4. V druhej časti sa im napokon nevypomstilo premrhanie náskoku 6:5 s brejkom.br> USA vlani pri triumfe zastupovali Serena Williamsová a Mardy Fish. Blake je držiteľom Hopman Cupu 2003 i 2004 (so S. Williamsovou, resp. Lindsay Davenportovou). "Dosiahol som prvé naozaj veľké víťazstvo po dvoch operáciách pravej ruky z konca roka 2007. Vždy hrám za Slovensko s maximálnym nasadením a dnes som sa napokon dočkal veľmi príjemnej odmeny za bojovnosť. Je to skvelý pocit, zdolať hráča Top 10," povedal v interview ešte na dvorci Hrbatý a dodal: "Dominika je mladá, talentovaná a má budúcnosť pred sebou. Teší ma, že sa mi podarilo prispieť k nášmu úspechu." Niekdajší 12. muž renkingu sa vzápätí so smiechom verejne pochválil narodeninovým darčekom od kolegyne - maskotom s nápisom žartovne narážajúcim na jeho pribúdajúci vek.br> Desiatemu hráčovi svetového rebríčka ATP Blakovi sa Hrbatý revanšoval za tesnú prehru 6:7 (3), 6:4, 3:6 z 2. kola na augustových OH v Pekingu a vyrovnal skóre zo vzájomných súbojov na 2:2. Kuriozitou je fakt, že nad americkým 29-ročným finalistom "výberového" šanghajského Masters Cupu 2006 aj predtým mal navrch práve na Hopman Cupe, a to v sezóne 2005 (konkrétne 7:6 /2/, 6:4). Po boku Daniely Hantuchovej napokon aj získal celkové prvenstvo.br> Čerstvo 31-ročný Bratislavčan Hrbatý, momentálne až 250. v počítačovom poradí, získal skalp člena aktuálnej hornej desiatky systému ATP po prvý raz od 8. augusta 2007. Vtedy si na turnaji ATP Masters Series v Montreale poradil so Španielom Tommym Robredom, siedmym v hodnotení (6:2, 6:4). V osemfinálovom 3. kole v Kanade potom podľahol Austrálčanovi Lleytonovi Hewittovi (7:6 /10/, 6:7 /6/, 5:7, keď v tajbrejku druhej časti mal dva mečbaly a v treťom sete viedol 2:0). Práve s týmto niekdajším lídrom rebríčka sa stretne v Perthe v stredu v rámci zápasu Slovensko - Austrália (od 10.00 h SEČ). Proti Hewittovi, ktorému na Hopmanovom pohári 2003 podľahol kruto 2:6, 0:6, má Hrbatý negatívnu bilanciu 0:4. Priamo v Perthe sa v singli môže pochváliť štatistikou 7:4, a to po šiestom úspechu v rade.br> Cibulková splnila proti Shaughnessyovej úlohu veľkej favoritky a v prvom zápase tejto dvojice zvíťazila suverénne napriek dvom drobným priebežným zaváhaniam. Mečbal premenila kombináciou bekhendového skrátenia a krížneho prehodenia z rovnakej strany.br> Vo vstupnom sete povolila 19-ročná Bratislavčanka Cibulková pochádzajúca z Piešťan, momentálne 19. vo svetovom rebríčku WTA, o desať rokov staršej niekdajšej 11. hráčke renkingu Shaughnessyovej (teraz však až 871. pozícia v počítačovom poradí) zníženie z 0:3 na 2:3, odvtedy však získala 4 gemy v rade, vrátane brejku na 1:0 v druhom dejstve. Američanka síce rebrejkom okamžite vyrovnala, ale zverenkyňa Vladimíra Pláteníka predviedla ďalšiu sériu štyroch hier vo svoj prospech a udržala si kontrolu.br> "Pri dopoludňajšom rozohrávaní sa mi Dominika zdala byť až premotivovaná. Upozornil som ju teda, že na tomto relatívne pomalom povrchu bude vhodnejšie snažiť sa trpezlivo rozohrávať dlhšie výmeny a vyvíjať tlak najmä po druhom podaní súperky," referoval V. Pláteník v televíznom interview z hráčskej lóže.br> V úvodnom pondelňajšom zápase v "slovenskej" základnej A-skupine zvíťazili Nemci nad domácimi zástupcami tesne 2:1, keď rozhodla až štvorhra. V nej Sabine Lisická a Nicolas Kiefer zdolali Casey Dellacquovú a Lleytona Hewitta za 101 minút 6:7 (2), 6:3, 10:5 (zápasový tajbrejk). Hostia viedli 1:0 zásluhou triumfu Lisickej nad Dellacquovou za 122 minút 4:6, 6:2, 7:5 napriek manku brejku v treťom sete, ale potom Hewitt zdolal Kiefera za 162 minút 6:7 (6), 6:3, 6:2 a vyrovnal tým na 1:1.br> V základnej B-skupine Hopman Cupu 2009, neoficiálnych MS tímov pod hlavičkou medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), v sobotu Francúzsko (Alizé Cornetová, Gilles Simon) zdolalo Taiwan (Hsieh Su-wei, Lu Jen-hsun) hladko 3:0 bez straty setu a v nedeľu si Rusko (Dinara a Marat Safinovci) poradilo s Talianskom (Flavia Pennettová, Simone Bolelli) 2:1, keď malo nezvratný náskok po dvojhrách.br> A-skupina: SLOVENSKO - USA 3:0 Dominika Cibulková - Meghann Shaughnessyová 6:2, 6:2 za 78 minút Dominik Hrbatý - James Blake 6:3, 4:6, 7:6 (1) za 132 minút Dominika Cibulková, Dominik Hrbatý - Meghann Shaughnessyová, James Blake 6:4, 7:6 (4) Predchádzajúci pondelňajší výsledok: AUSTRÁLIA - NEMECKO 1:2 Casey Dellacquová - Sabine Lisická 6:4, 2:6, 5:7 Lleyton Hewitt - Nicolas Kiefer 6:7 (6), 6:3, 6:2 Casey Dellacquová, Lleyton Hewitt - Sabine Lisická, Nicolas Kiefer 7:6 (2), 3:6, 5:10 (zápasový tajbrejk) Tabuľka A-skupiny: 1 1 0 3:0 6:1 2 2. Nemecko 1 1 0 2:1 5:4 2 3. Austrália 1 0 1 1:2 4:5 0 4. USA 1 0 1 0:3 1:6 0 Vysvetlivky: za menom krajiny nasleduje počet zápasov, víťazstvá, prehry, skóre z jednotlivých stretnutí, sety a body. Tabuľka B-skupiny: 1. Francúzsko 1 1 0 3:0 6:0 2 2. Rusko 1 1 0 2:1 5:2 2 3. Taliansko 1 0 1 1:2 2:5 0 4. Taiwan 1 0 1 0:3 0:6 0 Vysvetlivky: za menom krajiny nasleduje počet zápasov, víťazstvá, prehry, skóre z jednotlivých stretnutí, sety a body. Doterajšie výsledky: Francúzsko - Taiwan 3:0, Rusko - Taliansko 2:1 Utorňajší program: B-skupina: Francúzsko - Taliansko (2.30 SEČ) A-skupina: Austrália - Slovensko (10.00 SEČ) SITA