Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

14. júla 2011

Hudobné leto ožije v Trenčianskych Tepliciach už po 66. razBRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Štrnásť hudobných udalostí prinesie počas prázdnin v poradí už 66. ročník festivalu Hudobné leto Trenčianske Teplice. Od 22. júla do 2. septembra sa bude konať v Koncertnej sieni Kúpeľná ...Zdieľať
hudba BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Štrnásť hudobných udalostí prinesie počas prázdnin v poradí už 66. ročník festivalu Hudobné leto Trenčianske Teplice. Od 22. júla do 2. septembra sa bude konať v Koncertnej sieni Kúpeľná dvorana, jedno vystúpenie bude hostiť Kostol Sv. Štefana. Pre rekonštrukciu námestia budú tento rok chýbať promenádne koncerty. V posledných rokoch podujatie prerástlo hranice regiónu. „Festival sme opäť rozšírili nielen programovo, ale aj časovo,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii manažérka pre kultúru Kúpeľov Trenčianske Teplice Dagmar Blažová. Zatiaľ čo v roku 2009 uviedol festival osem koncertov, tento rok je to už štrnásť. Pre zaujímavosť, prvý ročník v roku 1937 trval len dva týždne. Vlani prišlo na festival 2 500 návštevníkov, čo je oproti roku 2009 nárast návštevnosti o tisícku.


Otvárací koncert 66. ročníka ponúkne vystúpenie Miroslava Dvorského a Evy Hornyákovej, na klavíri ich bude sprevádzať Daniel Buranovský. „Vyberieme pekné árie zo svetových opier, ale aby to nebolo len operné, aby to nemalo fúzy a veľkú bradu, možno zaspievame aj nejakú piesňovú áriu z klasickej operety alebo nejaké talianske árie,“ prezradil Miroslav Dvorský, ktorý na festivale vystupoval už ako študent. Bodku za hudobným letom dajú na spoločnom koncerte svetoví operní interpreti Jolana Fogašová, Otokar Klein a Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou dirigenta Martina Mázika. Medzitým sa počas leta predstaví i Orchester Slovenskej filharmónie, kde sa klavíra zmocní Eva Kosorínová a dirigentskej paličky Martin Mázik.

Pozvanie účinkovať v programe 66. ročníka prijali aj slovenskí violončelisti Jozef Podhoranský, Jozef Lupták, Ján Slávik a Eugen Prochác, ktorí vystupujú pod názvom Cellomania. Kúpeľní hostia si vychutnajú aj vystúpenie klavírneho virtuóza Marcela Štefka, komorného súboru Ad Libitum z Maďarska či koncert duchovnej a sakrálnej komornej hudby Chorus Angelorum Ensemble. Gro Hudobného leta tvorí komorná hudba. „Aby sme pritiahli širšie publikum, do sprievodného programu sme zaradili recitál Lenky Filipovej, vokálnu show Fragile a koncert 43-člennej The Gospel Family,“ povedala Blažová. Lákadlom bude aj tragikomédia Otevřené manželství v podaní Studia 2 z Prahy. Novinkou 66. ročníka je finančná zbierka pre nadáciu La Sofia herečky Yvetty Blanarovičovej, ktorá podporuje mladé talenty zo znevýhodneného prostredia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na obrade za Karzajovho brata zabíjal samovražedný útočník
<< predchádzajúci článok
Slovensko je stoka Európskej únie, čo sa týka potravín