Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2012

Inflácia na záver roka zvoľnila na 4,4 %Tempo rastu spotrebiteľských cien na záver minulého roka zvoľnilo. Podľa údajov Štatistického úradu SR koncoročná decembrová medziročná inflácia meraná národnou metodikou ...Zdieľať
bankovky penazenka BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) - Tempo rastu spotrebiteľských cien na záver minulého roka zvoľnilo.


Podľa údajov Štatistického úradu SR koncoročná decembrová medziročná inflácia meraná národnou metodikou dosiahla 4,4 % a oproti novembru sa rast cien spomalil o 0,2 percentuálneho bodu.

Novembrový rast cien bol pritom najvyšší od novembra 2008. Priemerná inflácia za rok 2011 tak podľa štatistikov dosiahla 3,9 %. Medzimesačne sa v decembri ceny oproti novembru mierne zvýšili o 0,1 %, kým mesiac predtým rástli medzimesačne o 0,5 %.


Medziročne najviac zdražela doprava

V medziročnom porovnaní pritom najrýchlejšie rástli ceny v doprave o 10,5 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 6 %, vzdelávanie o 5,9 % či za zdravie o 5,1 %. Oproti predchádzajúcemu roku zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak o 4,7 %, rozličné tovary a služby o 4,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 4,3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 3,6 %, odevy a obuv o 2,1 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,5 %, rekreácia a kultúra o 0,1 %. Ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu sa nezmenili.


Medzimesačne potraviny nezdraželi

V medzimesačnom porovnaní s novembrom v poslednom mesiaci minulého roka stúpli ceny na alkoholické nápoje a tabak o 0,6 %, rozličné tovary a služby o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, zdravie zhodne o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi, rekreácie a kultúry zhodne o 0,1 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, poštové a telekomunikačné služby, vzdelávanie, hotely, kaviarne a reštaurácie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v decembri klesla z novembrových 2,5 % na 2,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, sa na medziročnej báze nezmenila a zotrvala na novembrovej úrovni 2,2 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v decembri na úrovni 0,1 %, pričom čistá inflácia dosiahla 0,1 %.

Slovensko sa tak po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vracia k rýchlejšiemu rastu cien. Rezortu financií tak vyšli jeho predpovede z aktuálnej prognózy, podľa ktorej mal priemerný rast cien v minulom roku dosiahnuť 3,9 %.

V tomto roku by mala podľa ministerstva inflácia spomaliť na 2,6 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Republikáni majú problém, volá sa Ron Paul
<< predchádzajúci článok
Arpád z Plešivca okradol opitého spolujazdca